Borsa tarihinin en büyük halka arzlarından biri: Uber’in değeri 82,4 milyar dolar

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bu yılın borsada en büyük hisse senedi paylaşımı işleminde Uber’in değerinin 82,4 milyar dolar olduğu açıklandı. Hisse senetlerini bugün New York borsasında satışa çıkaracak olan şirketin en ucuz hisse senedinin 45 dolar olduğu belirtildi.

Uber 120 milyar dolarlık bir değer bekliyordu ancak 82,4 milyar dolarlık halka arz halen bugüne kadar borsa tarihinin en büyük arzlarından biri olarak görünüyor. Uber’in beklenenden az gerçekleşen borsa değerinin nedeninin geçtiğimiz mart ayında rakip şirket Lyft’in halka arzı sonrası borsa değerinin yüzde 27’sini kaybetmesi olarak gösteriliyor. Şirket daha önce bir hisse senedini 44 ile 50 dolar arasında satmayı planlıyordu. Bu durumda da şirketin yaklaşık değeri 120 milyar dolar olacaktı.

Uber’in halka arzı yedi yıl önce Facebook’un Wall Street’teki halka arzı sonrası merakla beklenen girişimlerden biriydi. Uber’in baş yöneticisi Dara Khosrowshahi şirketin gelecekte teknoloji ve ulaşım işiyle uğraşan bir platforma dönüştürüleceğini belirtti.

Şirketin halka arzı ABD ve İngiltere’de Uber çalışanlarının günler süren grevinden sonra gelmişti. Uber çalışanları şirketin kendilerinden çok fazla komisyon kestiğini ve çalışma güvencelerinin olmadığını söyleyip, şirketin aldığı komisyonları azaltmasını ve çalışma güvenliği ile güvencesi oluşturmasını talep etmişlerdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus