Borsa tarihinin en büyük halka arzlarından biri: Uber’in değeri 82,4 milyar dolar

Bu yılın borsada en büyük hisse senedi paylaşımı işleminde Uber’in değerinin 82,4 milyar dolar olduğu açıklandı. Hisse senetlerini bugün New York borsasında satışa çıkaracak olan şirketin en ucuz hisse senedinin 45 dolar olduğu belirtildi.

Uber 120 milyar dolarlık bir değer bekliyordu ancak 82,4 milyar dolarlık halka arz halen bugüne kadar borsa tarihinin en büyük arzlarından biri olarak görünüyor. Uber’in beklenenden az gerçekleşen borsa değerinin nedeninin geçtiğimiz mart ayında rakip şirket Lyft’in halka arzı sonrası borsa değerinin yüzde 27’sini kaybetmesi olarak gösteriliyor. Şirket daha önce bir hisse senedini 44 ile 50 dolar arasında satmayı planlıyordu. Bu durumda da şirketin yaklaşık değeri 120 milyar dolar olacaktı.

Uber’in halka arzı yedi yıl önce Facebook’un Wall Street’teki halka arzı sonrası merakla beklenen girişimlerden biriydi. Uber’in baş yöneticisi Dara Khosrowshahi şirketin gelecekte teknoloji ve ulaşım işiyle uğraşan bir platforma dönüştürüleceğini belirtti.

Şirketin halka arzı ABD ve İngiltere’de Uber çalışanlarının günler süren grevinden sonra gelmişti. Uber çalışanları şirketin kendilerinden çok fazla komisyon kestiğini ve çalışma güvencelerinin olmadığını söyleyip, şirketin aldığı komisyonları azaltmasını ve çalışma güvenliği ile güvencesi oluşturmasını talep etmişlerdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar