Emek Haberleri (48): Nisan ayında 145 işçi yaşamını yitirdi, Eti Gıda ve Marmara Galvaniz’de grev, sağlık emekçilerinin eylem kararı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cem Bialetti’de grev

Kocaeli’de bulunan Cem Bialetti fabrikasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle 7 Mayıs’ta grev başladı.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikada, TİS görüşmelerinde ücrete dayalı maddelerde anlaşma sağlanamadı. 

Görüşmelerde sendika 4 lira 40 kuruş zam isterken, işveren sadece 1 lira 60 kuruş zam önerisinde bulundu.

Birleşik Metal İş şu şekilde açıklama yaptı: “Sendika olarak, Cem Bialetti işyerinde çalışan üyelerimiz ile yaptığımız son bir değerlendirme toplantısı sonucu, verilen teklifin talepleri karşılamaktan uzak olduğu ortak görüşüne varılarak hep birlikte greve çıkma kararı verilmiştir. Bunun üzerine sendikamız da grev pankartını Kocaeli’deki fabrika ile İstanbul’daki Genel Merkez binasına asarak grevi başlatmıştır. Cem Bialetti grevinin başta Cem Bialetti’de çalışan sendika üyelerimize ve Türkiye işçi sınıfına hayırlı olmasını dileriz.”

Nisan ayında 145 işçi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) hazırladığı Nisan 2019 Raporu’na göre sadece Nisan ayında yaşanan iş kazalarında en az 145 işçi yaşamını yitirdi. 2019 yılının ilk dört ayında ise en az 545 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Raporun başında işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının oluşmadığı için direnişe çıkan Silivri Kale Kayış işçileri selamlanıyor.

Raporda öne çıkanlar şu şekilde:

-145 emekçinin 129’u ücretli (işçi ve memur), 16’sı kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

-Ölenlerin yedisi kadın işçi, 138’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, eğitim ve sağlık işkollarında gerçekleşti…

-İki çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetlerinin tarım işkolunda gerçekleşti…

-10 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi.

-En fazla ölüm nedeni trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme ve kalp krizi.

-Ölenlerin ikisi (yüzde 1,37) sendikalı işçi, 143 işçi ise (yüzde 98,63) sendikasız.

Eti Gıda’da 4.600 işçi greve çıkacak

Eti Gıda Sanayi A.Ş. İşletmeleri ile Tek Gıda-İş Sendikası arasında ocak ayında başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin tıkanması üzerine grev kararı alındı.

Ocak ayından itibaren sendika ve işveren arasında gerçekleştirilen dokuz görüşmede , ücret ve toplu sözleşmenin yürürlülük tarihi konusunda uzlaşma sağlanamadı.

Taraflar arasında anlaşma sağlanamazsa altı fabrikada 4 bin 600 işçi, 27 Mayıs Pazartesi günü greve çıkacak.

DİSK’ten “Çalışma Hakları ve Çalışmanın Geleceği” konferansı

DİSK, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) “sosyal adalet, insana yakışır iş” sloganıyla kutladığı yüzüncü kuruluş yıldönümü vesilesiyle “Çalışma Hakları ve Çalışmanın Geleceği” başlıklı uluslararası bir konferans düzenleyecek.

Konferans 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü İstanbul Tabip Odası Konferans Salonu’nda 9.30 ve 18.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Konferansa Türkiye’den uluslararası sosyal politika ve çalışma iktisadı alanında çalışmaları olan akademisyenlerin yanı sıra Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) temsilcileri de katılacak.

Sağlık emekçileri 11 Mayıs’ta Ankara’da eylem gerçekleştirecek

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), fiili hizmet süresi zammı, ek göstergenin 3600’den başlayarak kademeli olarak arttırılması, ihraç edilen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin işine iade edilmesi, güvenlik soruşturmalarının iptal edilmesi ve performansa dayalı ücretlendirmeden vazgeçilerek temel ücretin yükseltilmesi talepleriyle 11 Mayıs’ta Abdi İpekçi Parkı’nda eylem yapacak. 

Nisan ayında açlık sınırı: 2,047 TL , yoksulluk sınırı: 7,080 TL

Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi’nin (BİSAM) araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2,047 liraya, yoksulluk sınırı 7,080 liraya yükseldi. 

BİSAM verilerine göre, Nisan ayında sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken günlük harcama tutarı 17.87 lira olurken, yetişkin bir erkek için 18.40 lira, 10-18 yaş bir çocuk için 19.08 lira, 4-6 yaş bir çocuk için 12.87 lira oldu.

Açlık ve yoksulluk sınırı İstanbul için de hesaplandı. Buna göre İstanbul’da açlık sınırı 2174 TL, yoksulluk sınırı 7520 TL oldu

Açlık sınırı 2003 yılı Nisan ayında 462 TL idi. Buna göre 16 yılda açlık sınırındaki artış yaklaşık 4.4 kat oldu.

Marmara Galvaniz işçisi greve hazırlanıyor

Birleşik Metal-İş Sendikası örgütlü bulunduğu Marmara Galvaniz’in Dilovası ve İzmit fabrikalarında toplu sözleşme süreci tıkanması nedeniyle grev kararı alındı. 

Sendikanın saat ücretlerine net olarak 3.5 kuruş zam talebi işveren tarafından kabul edilmemesiyle tıkanan görüşmeler, arabulucu sürecinde de çözülmedi. 

Görüşmeler tıkanınca İzmit ve Dilovası’nda üretim yapan ve 140 işçinin çalıştığı fabrikalara işçiler grev ilanını astı. Bu süreçte bir gelişme yaşanmazsa her iki fabrikada da 23 Mayıs tarihinde greve çıkılacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus