Karadağ’da “Rusya lehine” darbe girişimi davasından toplam 69 yıl hapis cezası çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Karadağ’da 2016’daki genel seçim gecesi darbe yapmayı planlayan 14 kişi hakkında toplam 69 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Hüküm giyenler arasında ajan oldukları iddia edilen iki Rus vatandaşı, iki Karadağlı siyasetçi ve ülkenin eski jandarma komutanı da var.

Savcılık, zanlıların Başbakan’a suikast düzenleyip öldürdükten sonra, parlamentoyu ele geçirmeyi ve Rus yanlısı bir hükümeti iş başına getirmeyi planladıklarını ileri sürüyordu. Darbenin finansmanından sorumlu tutulan Rus vatandaşları Eduard V. Shirokov ve Vladimir N. Popov, sırasıyla 15 ve 12 yıla mahkum edilirken, diğer zanlılar 5 ila 8 yıl arasında değişen hapis cezaları aldılar.

İki Rus zanlının mahkumiyet kararında, Moskova doğrudan suçlanmadı ancak Rus askeri istihbarat teşkilatı GRU’nun İngiltere’deki dahil olmak üzere Avrupa’da yürüttüğü operasyonların aleyhlerinde kanıt sayıldı.

Şu an Karadağ’da devlet başkanlığı görevini yürüten, darbe girişimi esnasında ise başbakan olan Milo Djukanovic, ülkesinin Avrupa Birliği’ne ve NATO’ya katılmasını sağlayacak Batı yanlısı politikalar izliyor. Nitekim 600 bin nüfuslu Balkan ülkesi Karadağ 2017 yılında NATO üyeliğine kabul edildi.

Rusya’nın, 2018 yılında Yunanistan ve Makedonya arasındaki isim tartışmasının sonlandırarak, ülkenin AB ve NATO üyeliğinin yolunu açacak referanduma da müdahale ettiği iddia edilmişti. Makedonya başbakanı Zoran Zaev, referandumun Rusya tarafından sabote edilmeye çalışıldığını ileri sürmüştü.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus