Cannes’da Onur Ödülü alacak olan Alain Delon’a tepki: “Kadın dövenler onursuzdur!”

Fransız aktör Alain Delon, Cannes Film Festivali’nde Onur Ödülü’ne layık görüldü. Ancak bu karara feministler tepkili. Delon’u cinsiyetçi ve ırkçı olmakla suçlayan feministler imza kampanyası başlattı. Kampanya şimdiden 25 bin imzaya ulaşmış durumda. . 

83 yaşındaki aktör daha önceki röportajlarında kendisini “maço” olarak nitelemiş ve daha önce birlikte olduğu kadınları tokatladığını söylemişti. Delon, eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinmesine karşı olduğunu açıklamış ve Fransız siyasetinin aşırı sağ figürü Jean-Marie Le Pen’le arkadaşlığı hakkında konuşmuştu. 

“MeToo hiçbir şey öğretmedi mi?”

Fransız bir feminist kolektifi, “Kadın dövenler onursuzdur!” sloganıyla festivalde Delon’a ödül verilmesini eleştirdi ve “MeToo hareketi bize hiçbir şey öğretmedi mi?” diye sordu. 

Cannes Film Festivali yöneticisi Thierry Frémaux ise, Delon’a verilen ödülü şu sözlerle savundu: “Yıllar önce söylenen sözleri veya yaşananları bugünden değerlendirmek çok zor.” Festival yöneticileri de Variety dergisine verdikleri röportajda, Delon’un efsane bir aktör ve Cannes tarihinin bir parçası olduğunu söylemişlerdi.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar