Amazon’un yeni bilekliği: İnsani duyguları tanıyıp, nasıl davranılması gerektiğini söyleyecek

Bloomberg’in haberine göre, Amazon.com şirketi insan duygularını tanıyabilen, ses ile aktive olan, giyilebilir bir cihaz üzerinde çalışıyor. Bu yeni cihazın bir bileklik olduğu belirtiliyor. Sağlıklı hayat için tasarlanan bileklik akıllı telefonlarla uyumlu olarak çalışacak.

Bloomberg tarafından ulaşılan bilgilere göre, yeni tasarlanan bileklikte insanların duygularını tanıyabilecek bir yazılım olacak. Sahip olduğu mikrofonlar aracılığıyla taşıyıcısının sesini alacak ve bunu tanımlayacak olan bileklik, insanlara diğerlerine nasıl davranması gerektiği ile ilgili tavsiyede bulunabilecek.

Şu an için söz konusu cihaz projesinde hangi aşamada olunduğu bilinmiyor. Ayrıca bunun satışa sunulup sunulmayacağına dair de bilgi yok. Amazon ise bu konuda bir yorum yapmadı.

Bilim kurgunun esin kaynağıydı

İnsan duygularını anlayabilen robot fikri uzun zamandır bilim kurgu eserlerinin önemli bir konusu. Bu konu, Isaac Asimov’un romanlarından Star Trek’teki Android Data’ya kadar pek çok bilim kurgu çalışmasına ilham verdi.

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile IBM, Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri bu konu üzerinde çalışma yürütüyor. Amazon da sesli asistan teknolojisini üretmek istediğini kamuoyuyla açık bir şekilde paylaşmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar