UBER, Türkiye’de lüks taşımacılık hizmetini durdurdu

Türkiye’de 2014’ten beri faaliyet gösteren ve 4 milyona yakın kullanıcısı olan ABD merkezli UBER, lüks ulaşım hizmeti veren XL hizmetini 31 Mayıs 2019 tarihinde durduracağını kullanıcılarına attığı e-posta ile duyurdu. UBER, lüks taşımacılık hizmetini 12 binden fazla sürücüyle devam ettiriyordu. Ancak bu durum şirketin Türkiye’den çekildiği anlamına gelmiyor. Zira sarı ve turkuaz taksi hizmeti kaldığı yerden devam edecek.

2014’ten beri süren vergi ve korsan taşımacılık iddiaları, zaman zaman firmayla taksicileri karşı karşıya getirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen hafta UBER ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirmişti: “Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yok. UBER olayının korsan taksicilikten bir farkı yok. UBER konusu bizde bitmiştir. Böyle bir şey yok.”

Şirket aynı zamanda, polisin UBER sürücülerine yazdığı cezalar için sürücülerin en büyük güvencesiydi. Ancak 31 Mayıs itibariyle şirket bu gideri de karşılamayacak.

Uber, XL hizmetini durdurduğunu şöyle açıkladı:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar