77 yaşındaki ABD’li milyarder Michael Bloomberg, iklim değişikliğiyle mücadele için 500 milyon dolar harcayacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

2002-2013 yılları arasında New York Belediye Başkanlığı yapan ABD’li milyarder Michael Bloomberg, servetinin yarım milyar dolarlık kısmını ABD’yi karbon enerjisinden uzaklaştırmak ve iklim değişikliği ile mücadele etmek için harcayacağını açıkladı.

Hayırsever iş insanı Bloomberg, geçen perşembe günü yapyığı açıklamada, 500 milyon dolarlık yatırımın 2030 yılına kadar ülke genelinde yaklaşık 250 kömür fabrikasını kapatmayı ve yenilerin kurulmasını engellemeyi hedefleyen Beyond Carbon girişimine aktarılacağını belirtti.

Halihazırda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iklim değişikliği elçisi olan Bloomberg, ülkesinin karşı karşıya kaldığı iklim kriziyle mücadele kapsamında bugüne kadar organize edilen en büyük kampanyayı başlattıklarını Twitter hesabından duyurdu.

Serveti tahminen 55.5 milyar dolar

77 yaşındaki Bloomberg, 2002’den 2013’e kadar New York’un merkez belediye başkanıydı. Forbes’e göre, Bloomberg’in serveti yaklaşık 55.5 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Aynı zamanda 2020 ABD başkanlık seçimlerinde aday olup olmayacağı tartışılan Bloomberg, amacının Washington dışındaki değişimi etkilemek olduğunu ve kendisini bir aday olarak görmediğini belirtti.

İklim fosil yakıtlar nedeniyle hızla değişiyor ve bunu engellemek için hükümetler enerji kaynağı olarak petrol, gaz ve kömür gibi fosil yakıtları yakan sera gazı emisyonlarını azaltmayı taahhüt etmek zorundalar. BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli geçen ekim ayında ülkelerin 3-4 santigratlık bir sıcaklık yükselişiyle karşı karşıya olduğuna dair uyarılarda bulundu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus