İspanya, AP’ye parlamenter seçilen üç Katalan siyasetçiye mazbata vermeyecek

İspanya Merkezi Seçim Kurulu, Avrupa Parlamentosu’na (AP) seçilen üç ayrılıkçı Katalan siyasetçiye “mazbata verilmemesine” karar verdi.

Bu kararla birlikte 1 Ekim 2017’deki Katalan Bağımsızlık Referandumu sırasında Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı olan Carles Puigdemont, eski yardımcısı ve ayrılıkçı Katalonya Cumhuriyetçi Sol Partisi (ERC) lideri Oriol Junqueras ve eski Katalonya Sağlık Bakanı Toni Comin’in AP’deki sandalyeleri boş kalacak.

2017’de Puigdemont ve Comin İspanyol makamlarınca tutuklanmamak için Brüksel’e kaçmıştı.

Merkezi Seçim Kurulu, bu siyasetçilerin AP’deki görevlerine başlayabilmeleri için İspanya’ya dönmelerini şart koşuyor. Puigdemont ve Comin eğer dönerse, haklarındaki “isyan” ve “tahrik” gibi suçlardan ötürü anında gözaltına alınacak.

İspanya Yüksek Mahkemesi, şu an tutuklu yargılanan ve hakkında 25 yıl hapis cezası istenen Junqueras’ın ise AP milletvekili olarak görev yapamayacağına karar vermişti.

76 milletvekilinden çağrı

AP milletvekilleri 2 Temmuz’da yemin edip göreve başlayacak. Öte yandan, 76 AP milletvekili, AP Başkanı Antonio Tajani’ye koltuğu boş kalan üç milletvekilinin “haklarının savunulması” çağrısında bulundu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar