Mahkemenin iptal kararı geç geldi, Salda Gölü’nü bitirecek proje tamamlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

“Türkiye’nin Maldivleri” denilen Burdur’daki Salda Gölü‘nü besleyen su kaynakları üzerine Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yaptığı gölet projesinin iptali için açılan davada, Isparta İdare Mahkemesi iptal kararı verdi. Ancak dava sürecinde gölet tamamlandı.

Salda Gölü havzasına yapılan Kayadibi göleti, DSİ’nin projesi kapsamında sulamada kullanılacaktı. “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” raporu sonucunda proje 2017’de başladı. Türkiye’nin doğal sit alanlarından biri olan Salda Gölü havzasındaki Kayadibi göletinden bu kapsamda su çekilecekti.

Salda Gölü

Projenin iptaline ilişkin dava açıldıktan sonra bilirkişi heyeti bu proje kapsamında Kayadibi göletinden çekilecek suyun Salda Gölü’ndeki suyu da azaltacağını saptadı. Rapor sonucu Salda Gölü’ndeki pek çok endemik balık türünün yok olabileceği, gölde yaşayan tüm canlıların yaşam alanlarının daralacağı ortaya çıktı. Üstelik proje göl dışında yaşayan ve Salda Gölü havzasında dinlenen göçmen kuşların alanlarına da zarar verecekti.

Mahkemeyle tebliğ edilen iptal kararına rağmen gölet inşaatı tamamlandı. Konuyla ilgili Medyascope’a konuşan ve gölet inşaatının iptali için dava açan avukat Tuncay Koç, göletin çoktan bittiğini anlatırken “Bu saatten sonra o göletin en azından işletilmemesi gerekiyor” dedi. 

Söyleşinin tamamı için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
 
  • Medyascope
  • Medyascope Plus