Venezüela hükümeti yeni bir suikast girişiminin önlendiğini iddia etti

Venezüelalı yetkililer, Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve üst düzey yöneticilere yönelik bir suikast girişimini engellediklerini açıkladı. Maduro’nun sözcüsü İletişim Bakanı Jorge Rodriguez, emekli polis ve askerlerden oluşan suikast grubunun amaçları arasında önemli bir hükümet binasını bombalamak, başkent Caracas’ta bir hava üssünü ele geçirmek ve Venezüela Merkez Bankası’nı yağmalamak olduğunu iddia etti.

Son yıllarda Venezüela hükümeti, iddialarını desteleyecek fazla kanıt sunmadan çok sayıda suikast girişimi iddiasında bulundu. Muhalefete göre, Maduro yönetimi bu şekilde muhalefete yönelik baskısını temellendirmeyi amaçlıyor.

Guaido iddiaları reddetti

İddiaları reddeden muhalif lider Juan Guaido, bunun Venezüela hükümetinin insanların dikkatini ülkenin gerçek sorunlarından uzaklaştırmaya yönelik başka bir girişimi olduğunu söyledi.

İletişim Bakanı Rodriguez ise yaptığı açıklamada, söz konusu grubun muhalefet lideri Juan Guaido’yu siyasi arenadan uzaklaştırmayı ve hapisteki eski Savunma Bakanı Raul Baduel’i serbest bırakıp devlet başkanı ilan etmeyi planladığını iddia etti.

Rodriguez ayrıca, girişimin İsrail, ABD, Kolombiya ve Şili tarafından desteklendiğini öne sürdü. Kolombiya ve ABD ise iddiaları reddetti.

Geçen yıl ağustos ayında bir askeri tören sırasında Maduro’ya patlayıcı dolu iki insansız hava aracı ile bir suikast düzenlenmiş, Maduro saldırıdan yara almadan kurtulmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar