Arnavutluk’ta AB yanlılarının gösterileri hız kesmiyor: “Başbakan istifa etmezse AB’ye giremeyeceğiz”

Arnavutluk’ta, Avrupa Birliği yanlılarının, Başbakan Edi Rama’nın görevinden ayrılması talebiyle düzenlediği gösteriler hız kesmiyor. Muhalefet liderleri, Başbakan Rama görevdeyken, ülkenin AB üyelik sürecinin kötü sonuçlanmasından endişeli. Bunun yanında seçim sonuçlarında sahtekârlık yaptığı ve suç örgütleriyle olan ilişkileri de Arnavutluk Başbakanı Rama’ya yöneltilen diğer suçlamalar arasında.

Pazartesi günü sokaklara çıkan binlerce gösterici Rama aleyhine sloganlar attı ve AB’ye girme taleplerini yineledi. Gösteriler sırasında kalabalığa seslenen Demokrat Parti lideri Lulzim Basha, “Arnavutlar gerçek bir değişim istiyor. Rama’nın gücünü kaybetmesi için her yolu deneyeceğiz. Eğer gitmezse, AB’ye giremeyeceğiz, hukuk ve adalet olmayacak” dedi.

2017’de ikinci kez seçilen Rama ise, muhalefet partilerinin duydukları endişelerin gerçekçi olmadığını söyledi ve istifa taleplerini reddetti.

Muhalefet partileri geçen aylarda da bir dizi gösteri düzenlemişti. Pazartesi günü gerçekleşen gösteriler ise öncekilere göre daha barışçıl geçti. Geçen aylarda yapılan gösterilerde polis biber gazıyla müdahale etmiş, çok sayıda gösterici yaralanmıştı.

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın AB’ye girip giremeyeceğine bu yıl içinde karar verecek.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar