Cinsel tacizle suçlanan Vatikan’ın Paris Büyükelçisi Luigi Ventura’nın dokunulmazlığı kaldırıldı

2009’dan beri Vatikan’ın Paris Büyükelçisi olan Luigi Ventura cinsel tacizle suçlanıyor. Ocak ayından beri en az dört farklı cinsel taciz suçlamasına hedef olan büyükelçinin diplomatik dokunulmazlığı bulunuyordu. Ancak 8 Temmuz’da Vatikan hükümeti, Ventura’nin dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi. 

En az 4 farklı cinsel taciz suçlaması

Olay bir Paris Belediyesi çalışanının suç duyurusunda bulunmasıyla başladı. Ventura’nın kendisini her sene belediye başkanı tarafından düzenlenen resmi bir yemekte taciz ettiğini açıklayan belediye çalışanı, 23 Ocak’ta suç duyurusunda bulundu ve Paris Belediyesi şikayeti Yüksek Mahkeme’ye taşıdı. Ardından 18 Şubat’ta Ventura hakkında ikinci bir suç duyurusu geldi. Eski bir Paris Belediyesi çalışanı, tam bir sene önce aynı yemekte Ventura tarafından tacize uğradığını açıkladı. Son olarak 14 Mart’ta Ventura hakkında yeni bir taciz suçlamasının gelmesiyle Paris Savcılığı, büyükelçi hakkında bir ön soruşturma başlattı. Dokunulmazlığı olduğu için Ventura hakkında soruşturma açamayan savcılık, Vatikan’dan dokunulmazlığın kaldırılmasını talep etti.

Fransız hükümetinin Vatikan’a karşı çekimser bulunan tavrı nedeniyle iki taciz mağduru, avukatları ile Roma’ya gidip Papa Francis’in danışmanlarından biri ile görüştü. Bunun üstüne, 8 Temmuz’da Vatikan hükümeti Ventura’nın dokunulmazlığını kaldırdığını açıkladı. Artık Ventura hakkında soruşturma açılabilecek ve Fransa’da yargılanabilecek.

Apostolik Büyükelçi Luigi Ventura kimdir ? 

74 yaşındaki Başpiskopos Luigi Ventura, İtalya’da hukuk eğitimi aldıktan sonra Vatikan hükümetinde Papa’nın emrinde diplomatik bir kariyer sürdürdü. 1995 yılında piskopos oldu. Güney Amerika ve Afrika’nın farklı ülkelerinde Vatikan adına rahiplik görevi yaptı. Gittiği ülkelerden biri de rahiplerin çok sayıda taciz skandalıyla anıldığı Şili idi. Ventura, 2009’dan beri Paris’te, Vatikan’ın apostolik büyükelçisi olarak görevini sürdürüyor.

Kaynak: Le Monde

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar