Sınır illerinde roaming nedeniyle kabaran telefon faturaları TBMM gündeminde

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sınır illerine bağlı yerleşim birimlerinde yaşayanlara veya seyahat edenlere yabancı operatör geçişleri (roaming) nedeniyle gelen yüklü telefon faturaları Meclis gündemine getirildi.

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, komşu ülkeler ile sınır olan yerleşim birimlerinde yaşayan vatandaşlara cep telefonlarının diğer ülke operatörlerine geçmesi nedeniyle gelen yükü faturaları TBMM gündemine taşıdı. HDP’li Eksik, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Teknik sistemlerle sınır bölgelerinde telefonun diğer ülke operatör şebekesine geçmesinin engellenmesi için bir çalışmanız mevcut mudur? diye sordu. 

“3 ülke ile komşu olmanın telekomünikasyon dezavantajını yaşıyoruz”

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, sınır hatlarındaki yerleşim birimlerinde yaşayanlara veya seyahat edenlere operatör geçişleri nedeniyle gelen yüklü telefon faturalarını gündeme getirdi. Eksik, soru önergesinde, komşu ülkeler ile sınır olan şehirler hızlı bir şekilde gelişmekte iken, seçim bölgesi Iğdır’ın, Ermenistan, Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ve İran gibi üç ülkeye komşu olmanın telekomünikasyon açısından dezavantajlarını yaşadığını söyledi. İl sınırlarının yüzde 70’inin komşu ülkeler ile sınır olmasından kaynaklı olarak, sınır noktalarına yakın bölgelerde seyahat eden vatandaşlar veya sınıra yakın bölgelerde ikamet eden vatandaşların cep telefonlarının diğer ülke operatörlerine geçtiğini fark etmedikleri için yüksek fatura ödemek zorunda kaldıklarını belirten HDP’li Eksik, Bakan Varank’a şu soruları yöneltti:

– Iğdır ilinde sınıra yakın noktalarda yaşamını sürdüren veya seyahat etmekte olan vatandaşlar hizmet almadıkları ve görüşme yapmadıkları halde kendilerine operatörler tarafından gönderilen faturaların iptali ve geri ödemesi yapılacak mıdır?

– Teknik sistemlerle sınır bölgelerinde telefonun diğer ülke operatör şebekesine geçmesinin engellenmesi için bir çalışmanız mevcut mudur? Mevcut ise nasıl bir sistem uygulanmaktadır?

– Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sınır noktalarına yakın bölgelerde seyahat eden vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendiriyor mu? Bilgilendiriyor ise hangi aralıklarla bilgi aktarımı yapılmaktadır?

– Sınır bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımıza operatörler tarafından abonelerine uyarı mesajları gönderiliyor mu?

– Sınır bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımız yurtdışı görüşmeleri gerçekleştirmedikleri halde yüksek oranda operatörlere ücret ödemektedirler. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun vatandaşların mağduriyetini gidermeye yönelik bir çalışması mevcut mudur?

– Teknik imkanlar ve coğrafi koşullar sebebiyle yaşanılan bu mağduriyetin giderilmesi adına operatörlerin abonelere geri ödeme yapmaları noktasında bir girişiminiz mevcut mudur?

– İlgili operatörlerin özellikle sınıra yakın bölgelerde baz istasyonun yoğunluğunun artırmasına yönelik Bakanlığınızın bir çalışması olacak mıdır?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus