Medya ombudsmanı Faruk Bildirici yazdı: BM’nin Kaşıkçı raporunda Türkiye’ye ağır eleştiriler

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici son yazısında, Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili raporu‘nun Türkiye medyasında heyecanla karşılanmadığını hatırlatıp şöyle devam etti:

“Çıkan haberlerde genel olarak, raporda S. Arabistan ve Prens Selman’ın cinayetteki sorumluluğunun ortaya konulduğu, S. Arabistan’ın Türkiye’den özür dilemesinin istendiği, konsolosluğun olduğu sokağa Kaşıkçı’nın adının verilmesi ve heykelinin dikilmesinin önerildiği vurgulanıyordu. Haberlere bakılırsa raporda Türkiye’nin bu cinayet sonrası izlediği tutum ve yürüttüğü soruşturma alkışlanıyordu!”

Bir okurunun uyarısıyla raporda Türkiye’ye yönelik ağır eleştiriler bulunduğundan haberdar olan Bildirici şöyle dedi: “Ben de inceledim 101 sayfalık raporu. Gerçekten de siyasi iktidar ve medya tarafından gösterildiği gibi olumlu bir rapor değildi. Soruşturmayla ilgili kuşkular dile getiriliyor, Türkiye ağır ifadelerle eleştiriliyordu.”

Bildirici’nin bu eleştirilerden örnekler de verdiği yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar