Güney Kore’de çalışana kötü davranmak artık hapislik suç

Güney Kore’deki işverenleri ilgilendirecek önemli bir kanun tasarısı kabul edildi. Bu kanuna göre, çalışanlara kötü davranan işverenlere 3 yıldan başlayan hapis cezaları veya 30 milyon won’a kadar çıkan para cezaları verilecek. Kanun, çalışanları haksız yere işten atan patronları da kapsayacak.

Çalışanlara kötü davranmak Güney Kore’de çok yaygın

Güney Kore’de patronların çalışanlara rahatsız edici şekilde davranması çok sık rastlanan bir durum. Öyle ki Korece’de bu durumu tasvir etmek için “gabjil” diye bir kelime var. Ülkede çalışan insanların üçte ikisi patron istismarına maruz kalıyor. Aynı zamanda çalışanların yüzde 80’i de bu istismara tanık oluyor.

“Gabjil İşyeri 119” adlı acil durum telefon hattında çalışan Park Jeom-gyu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Yeni kanuna rağmen Güney Kore’nin, işyerinde tacizleri engellemek için uzun bir yol katetmesi gerekiyor. Çünkü tacizcileri engelleyecek müdahaleler hâlâ yeterli değil. Fakat Kore hükümeti tarafından atılan adımları anlamlı buluyorum” dedi.

2016 yılında Güney Kore’de bir üniversite profesörü, asistanını taciz ettiği için hapis cezasına çarptırılarak, bu kanunun oluşturulması için bir örnek teşkil etmişti. Geçen seneki Kış Olimpiyatları’nda başarılı performans sergileyen Güney Kore Kadınlar Körling Takımı’ndaki sporcuların antrenör tarafından tacize uğradığı iddiaları gündemi uzun süre meşgul etmişti.

Kaynak: The Guardian

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar