İklim alarm veriyor: Kuzey Kutbu’na 900 km mesafede sıcaklık 21 derece!

Kanada’nın Alert bölgesinde sıcaklık 21 derece olarak ölçüldü. Bu, şimdiye kadar bölgede ölçülen en yüksek değer.

Kuzey Kutbu’na 900 kilometre mesafede bulunan bölgede sıcaklık ölçümü 14 Temmuz Pazar günü yapıldı. Kanada Çevre Bakanlığı’na bağlı meteorolog Armel Castellan AFP’ye verdiği röportajda “Çok olağanüstü bir durum. İklim değişikliğine ve küresel ısınmaya bağlı yüzlerce rekordan sadece biri” dedi.

Ekvatorun kuzeyinde 82. paralelde bulunan Alert bölgesinde askeri bir üs, 1950’den itibaren de Kanada’ya bağlı bir meteoroloji istasyonu buluyor. Bölgede 14 Temmuz’da 21, 15 Temmuz’da ise 20 derecelik ölçüm yapıldı. Armel Castellan “Bu durumu daha önce hiç görmedik” diyerek sıcaklık artışının alışıldık olmadığını ifade etti. Pazartesi günü öğlen ise Alert, 17 dereceydi.

Yıllık ortalama sıcaklık 3,4 derece

Kuzey bölgesinde daha önce bu kadar yüksek sıcaklık değeri ölçülmedi. Daha önce en yüksek sıcaklık 20 Eylül 1956’da 20 derece olarak ölçüldü. Atlantik kıyısındaki hava durumu istasyonunda 2012’den bu yana yılın belirli günleri hava durumu 19 ve 20 derece olarak ölçülüyor. Alert’te olağan hava koşullarında temmuz ayı ortalama sıcaklığı ise 3,4 derece. Kuzey Kutup Bölgesi, iklim değişikliğine bağlı olarak dünyanın geri kalan yerlerine göre üç kat daha fazla ısınıyor. 

Kaynak: Le Monde

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar