Japonya’da animasyon şirketinde kundaklama sonucu çıktığı düşünülen yangında 33 kişi hayatını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Japonya’nın Kyoto şehrinde, yerel saatle 10:30’da (Türkiye saatiyle 04:30) Kyoto Animasyon şirketinin binasında çıkan yangında 33 kişi hayatını kaybetti. Yangının kundaklama sonucu olduğundan şüpheleniliyor.

Görgü tanıklarının aktardığına göre, sabah saatlerinde bina çevresinde görünen bir şüpheli yangını başlattı. Japon devlet televizyonu NHK’ya açıklama yapan bir görgü tanığı, kırk yaşlarında olan kundakçının “Hepiniz öleceksiniz” diye bağırdığını söyledi. Japonya basınına göre, kundakçı yangında yaralandı ve polis gözetiminde hastaneye kaldırıldı.

İtfaiye sözcüsü “İkinci katta kalbi durduğu için hayatını kaybetmiş bir kişi bulduk, ikinci kat ve teras arasındaki merdivenlerde de onlarca kişi benzer durumdaydı” dedi. Binadan 37 kişi de yaralı olarak kurtarıldı. 

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, “Söyleyecek kelime bulamıyorum” diyerek yaralılar ve hayatını kaybedenler için dua edilmesini istedi. Yangının bir kundaklama sonucu ortaya çıktığı kesinleşirse, bu Japonya tarihinde meydana gelen en büyük katliamlardan biri olabilir.

1981 yılında kurulan Kyoto Animasyon’da 160 kişi çalışıyor.

Yangın söndürme çalışmalarına katılan itfaiyeciler binanın önünde, 18 Temmuz, JIJI PRESS / AFP

Kaynak: RFI

Kapak fotoğrafı: Kyodo / Reuters

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus