Afganistan’da üniversite önünde bombalı saldırı: En az sekiz kişi hayatını kaybetti

Afganistan’ın en büyük ve en eski eğitim kurumlarından olan Kabil Üniversitesi’nde bugün sabah saatlerinde bir patlama meydana geldi. Üniversitenin kapısının önündeki alanda, öğrencilerin sınava girmek için beklediği sırada yaşanan patlamada, şu ana kadar en az sekiz kişi hayatını kaybetti, kırka yakın kişi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Afganistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Wahidullah Mayar, gelişmeleri Twitter hesabından şöyle aktardı:

Henüz saldırıyı üstlenen olmadı. Geçen mart ayında, üniversite yakınlarında düzenlenen ve 29 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı Taliban üstlenmişti. Her iki saldırının da Kabil Üniversitesi’ni hedef alması, bu saldırıyı da Taliban’ın yapmış olabileceğini akıllara getirdi.

Alandaki ikinci bomba imha edildi

Kabil polisi, patlamanın sebebinin canlı bomba saldırısı veya uzaktan kumandalı düzenek olup olmadığının tespit edilemediğini açıkladı. 

Polis sözcüsü Ferdous Faramarz, patlamanın gerçekleştiği alana yerleştirilmiş ikinci bir bomba olduğunu ama imha ettiklerini açıkladı.

Taliban, haziran ayında ABD ile barış görüşmelerine katılmasına rağmen saldırılara devam ediyor. Bu ayın başında Taliban, 45 kişinin hayatını kaybettiği bir saldırı daha düzenlemişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar