Ukrayna’da erken seçim sonuçlandı: Rock yıldızı Vakarçuk başbakan olabilir

Ukrayna’da pazar günü yapılan erken genel seçimlerde Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’nin Halkın Hizmetkârı Partisi oyların yüzde 42’sini aldı ve sandıktan birinci parti olarak çıktı. Partinin 225 sandalyeden 123’ünü alması bekleniyor.

Ülkenin ünlü rock grubu “Okean Elzy” grubunun solisti olan Svyatoslav Vakarçuk’un partisi Ses ise seçimde yüzde 6 oy aldı. Devlet Başkanı Zelenskiy’nin bu parti ile koalisyon kurması bekleniyor. Eğer koalisyon hükümeti kurulursa, Ukrayna’nın komedyenlikten gelme bir cumhurbaşkanı ve rock yıldızı bir başbakanı olacak. Vakarçuk “Ukraynalılar değişime oy verdiler, biz de seve seve bu değişimin bir parçası olmayı kabul ederiz” diye konuştu.

Seçimde ikinciliği Rusya yanlısı “Yaşam İçin Partisi”, yüzde 12,69’luk oran ile aldı. Seçim sonuçlarına göre beş parti meclise girmeyi başardı.  

Ukrayna Merkez Seçim Komitesi, seçimlere katılım oranının yüzde 49,89 olduğunu açıkladı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar