Amazon Ormanları’ndaki yasadışı ticari faaliyetler, yerli kabilelerin varlığını tehdit ediyor

Amazon Ormanları’nda yaşayan ve dünyanın geri kalanıyla bağlantısı olmayan Awa kabilesi, yasadışı ormancılık ve madencilik yüzünden tehdit altında.

Brezilya’daki Amazon yerlileri tarafından kurulan medya platformu Mídia Índia’nın paylaştığı bir video, Amazon Ormanları’nda yaşayan Awa kabilesinden bir yerliyi gösteriyor. Platform bu video ile, dünyanın geri kalanıyla irtibatı olmayan ve varlıkları bölgedeki yasadışı ormancılık ve madencilik faaliyetleri yüzünden tehdit altında olan kabilenin varlığına dikkat çekmek istiyor. Kabilenin varlığı, 1982’de bölgede maden taşımacılığı amacıyla bir demiryolu inşaatının başlatılmasından beri tehdit altında.

Video, Awa kabilesine komşu Guajajara kabilesinin bir üyesi olan Flay Guajajara tarafından çekilmiş. Basına konuşan Guajajara, kabilesinin hak savunma faaliyetleri yürüttüğünü, “Amazon Muhafızları” adında bir hak savunucuları birliği kurduklarını, fakat bu birlikten üç kişinin ormancılar tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Kabile, yerinin tespit edilmesini istemiyor

Kabile hakkında çalışmış belgesel yapımcısı Sonia Bridi, yayılan görüntülerin üzerine Twitter’dan paylaşımda bulundu. Paylaşımında kabile üyelerinin korku içinde yaşadığını, yerlerinin tespit edilmemesi için çocuklarına ağlamamayı öğrettiklerini söyledi.

Dünya genelindeki yerli kabilelerin haklarını savunmak için faaliyet gösteren sivil toplum örgütü Survival International, Awa kabilesini dünyadaki en çok tehdit altında olan yerli topluluğu olarak tanımlıyor. Örgütün verilerine göre kabilenin yaşam alanı, bölgedeki yasadışı ticari faaliyetler sebebiyle tahrip ediliyor. Yaşam alanlarını terk etmeye zorlanan kabile üyelerinin varlıkları da tehdit altında. Kabile üyelerinin, ormancılar tarafından öldürüldüğü olaylara da sıklıkla rastlanıyor.

Survival International’ın 2012 yılında Awa kabilesi hakkında düzenlediği kampanya, Brezilya hükümetinde duyarlılık yaratmada etkili oldu. Kampanya sonucu Brezilya ordusu, kabilenin yaşam alanını tehdit eden faaliyetlerle mücadele etmek için bölgeye birliklerini göndermişti.

Yerli gruplar ise daha sonra gelen hükümetlerin yaşam alanlarını korumada başarılı olamadığını belirtiyor. Özellikle bu sene Jair Bolsonaro’nun başkan olması ile birlikte, hükümetin koruma altında olan bölgeleri de ormancılığa ve madenciliğe açtığı hatırlatılıyor.

Survival International ise, hükümet tarafından teşvik edilen bu ticari faaliyetlerin alanının Awa kabilesinin yaşam alanının sınırına dayandığına dikkat çekiyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar