Japonya-Güney Kore ticaret savaşı: Seul’de Japon arabalarına benzin verilmiyor

Güney Kore’nin Japonya ile arasındaki ticari gerilim nedeniyle ülkede bulunan benzin istasyonları Japon arabalarına benzin vermiyor. Başkent Seul’daki bir benzin istatsyonu sahibi Korea Times gazetesine verdiği demeçte, “Ne zaman bir Japon arabası görsem, gözümün önüne Japonya bayrağı geliyor” dedi. Bir başka protestocu da yakıt vermeme eyleminin Japon otomobili almayı düşünenleri caydıracağını savundu.

Ancak ipin ucunun kaçtığını düşünenler de var. E-Today sitesine konuşan bir kişi bu kampanyanın Kore halkını birbirine düşüreceğine inanıyor:

“Kim dost kim düşman bilmeliyiz ki, savaşı kazanabilelim. Bu kampanyanın kurbanı Japon hükümeti değil, araç sahipleri ve benzinciler.”

Protestolar bununla da sınırlı değil. Japon arabalarını tamir etmeyi reddeden tamircilerin sayısı her geçen gün artıyor; Japon birası boykot ediliyor, Japonya turları satın alınmıyor ve Japon çizgi filmleri seyredilmiyor.

Bu gerilimin sebebi ise Japonya’nın 1 Temmuz 2019’da yarı iletken teknolojisi ithalatına sınırlama getirmesi. Güney Kore, bu teknolojinin en önemli üreticilerinden.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar