Diyarbakır’ın akciğeri Kent Ormanı’na yapılaşma tehdidi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Diyarbakır’daki Kent Ormanı’nı yapı rezerv alanı olarak ilan etmesine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tepki gösterdi. TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu tarafından Kent Ormanı’nda yapılan açıklamada, Bakanlığın bu kararından vazgeçilmesi istendi. 

TMMOB İl Koordinasyonu adına açıklamayı Doğan Hatun yaptı. Hatun, Kent Ormanı alanının yaklaşık 3 bin dönümünün “yapı rezerv alanı” olarak değiştirildiğini belirterek, “Böylesi bir değişim kararında yerel yönetimler, meslek örgütleri ve kentlinin de söz hakkı vardır. Ancak son yıllarda uygulanan yereli dikkate almama pratiği bu kararda da kendini göstermiştir. Yani direkt Ankara merkezli bir karar alınmıştır ve uygulanmaya çalışılmaktadır” dedi.

Hatun açıklamasında, “Kent Ormanı’nın altı ayrı bölgesinde çeşitli nitelikte büyük ağaçlar ekilip dikilerek yeşil alan düzenlenmesi yapılmıştır. Bu kararın uygulanması binlerce ağacın kesimine yol açacaktır” diye konuştu.

TMMOB’a göre, kentin hâkim rüzgarı kuzeybatısından geliyor. Bu nedenle Diyarbakır’ın gelişim planlarındaki ana arterler ve bulvarlar da kuzeybatı aksında dizayn edildi. Böylelikle kuzeybatıdan esen hâkim rüzgarlar tepede olan Kent Ormanı içerisinden ana arterler ve bulvarlar aracılığıyla kentin iç kısımlarına kadar rahatlıkla ulaşabiliyor. Yani Kent Ormanı bu yönüyle şehrin akciğeri niteliğinde. 

Çevre sorunlarının her geçen gün artarak devam ettiğine dikkat çeken Hatun, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Proje doğayı ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Şöyle ki; Kent Ormanı’nın yapılaşmaya açılmasıyla oluşacak hava kirliliği; felç, kalp hastalıkları, akciğer kanseri, kronik ve akut solunum yolu hastalıkları, astım gibi hastalıkların artmasına neden olacaktır. Bu değişim kent iklimini de değiştirecektir. İklim değişikliği ve hava kalitesi göz önüne alındığında kentin temiz havaya ve kaliteli yaşama ihtiyaç duyduğu tartışma götürmez bir gerçekliktir.”

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  “yapı rezerv alanı” olarak ilan edilen Kent Ormanı’na yönelik kararın bir an önce durdurulup, proje alanının yeşil alan olarak koruma altına alınması çağrısı yaptı. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar