İzlanda’da iklim değişikliği sebebiyle eriyip kaybolan ilk buzul için anıt yapıldı

Bilim insanları, İzlanda’nın batısında bulunan, iklim değişikliğinin kurbanı olan eski buzul “Okjökull” üzerine 18 Ağustos’ta hatıra levhası yerleştirecek. Araştırmacılar, buzulların erimesine farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Levhada İzlandaca ve İngilizce bir mektup yer alıyor. “Geleceğe mektup” başlığı altında ilerideki nesillere sesleniliyor ve “Bütün buzullarımız gelecek 200 yıl içerisinde benzer durumu yaşayacak. Bu anıt, neler yaşandığını ve ne yapmamız gerektiğini bildiğimize tanıklık ediyor. Eğer yaparsak bunu sadece siz bileceksiniz” deniliyor.

130 yıl önce Okjökull buzulu 16 kilometrekare yüzeye sahipti. 2012’de buzulun yüzey alanı 0,7 kilometrekarenin altına düştü. Okjökull, dünyanın iklim değişikliği yüzünden kaybolan ilk buzulu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar