Amazonlar’a aşırı sağ etkisi: Altın madencileri kabileye saldırdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amazonlar’da yaşayan bir yerli kabilesi silahlı altın madencilerinin saldırısına uğradı. Onlarca altın madencisinin, koruma altında tutulan Waiãpi (Wayampi) bölgesinde Mariry isimli köyü bastığı ve bir yerli liderini öldürdüğü belirtiliyor.

https://twitter.com/PaulaRettl/status/1155413728294313985?s=20

Buna göre, Amapá eyaletindeki bölgeyi işgal eden madenciler, yerli lideri Emyra Waiãpi’yi çarşamba günü bıçaklayarak öldürdü. Yerli halk ölüm korkusuyla yüzyıllardır yaşadıkları bölgeyi terk ederek daha büyük bir köye göç etti, madenciler de boşalan köyü işgal etti. Yerlilerin gittiğ köyden de silah sesleri geldiği, bir katliamı engellemek için bölgeye polis takviyesi yapıldığı belirtiliyor. Kabile üyeleri, madencilerin ağır silahlarla donanmış olduklarını söyleyerek yetkililerden yardım istedi. Yerel siyasetçiler ve yerli liderleri ise yaşananlardan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yu sorumlu tutuyor.

Bolsonaro, Brezilya’daki koruma altındaki toprakları ticarete açtı

Bu yaşananlar aşırı sağcı lider Bolsonaro’nun Amazon Ormanları’yla ilgili uyguladığı saldırgan politikanın sonuçlarından biri.

Amazon Ormanları’ndaki tahribat ve bölgedeki halklara karşı düşmanlık Brezilya’da aşırı sağ yönetime geçtiğinden beri ivme kazandı. Bolsonaro hükümeti illegal ağaç kesimi, tarımcılık faaliyetleri ve madencilik çalışmalarına karşı verilen mücadeleyi önemli oranda azalttı.

Uzun yıllardır Amazon Ormanları’nı korumak, Brezilya’nn çevre politikalarının kalbiydi. Brezilya’nın yağmur ormanlarındaki tahribatı engellemedeki başarısı uluslararası alanda, iklim değişikliğiyle mücadele için önemli bir yer teşkil ediyordu. Hatta yağmur ormanlarını korumak için yapılan çalışmalar, küresel ısınmanın hızını azaltmıştı. Fakat popülist lider Bolsonaro’nun seçilmesiyle işler kötüye gitmeye başladı. Bolsonaro sadece yedi ay içinde, koruma altındaki alanları ticari faaliyetlere açmaya başladı. Bolsonaro seçim kampanyasında, Brezilya’daki koruma altındaki topraklarının ekonomik gelişmeye mani olduğunu ve o bölgeleri ticarete açmayı planladığını açıklamıştı.

Amazon Ormanları’nda tahribat yüzde 39 arttı

Hükümetin açıkladığı verilere göre Bolsonaro yönetime geçtiğinden beri Amazon Ormanları’nda 2500 kilometrekareye yakın alan tahrip edildi. Bu da geçtiğimiz yıla göre orman tahribatının yüzde 39 arttığı anlamına geliyor. Yağmur ormanlarını korumak için alınan önlemler de geçen yıla göre yüzde 20 düştü.

İklim değişikliği alanında çalışan araştırmacıların açıklamalarına göre, Bolsonaro hükümeti orman tahribatına karşı yaptırımları azaltmaya ve illegal faaliyetleri teşvik etmeye devam ederse dünyanın en önemli oksijen kaynaklarından biri ciddi anlamda zarar görecek. Bolsonaro, orman tahribatının yol açacağı felaketlerle ilgili yapılan uyarıları görmezden geliyor, yapılan çalışmaların temelsiz ve uydurma olduğunu iddia ediyor.

Amazon Ormanları’nda tahrip edilmiş bir bölge.

Geçen hafta birçok ülkeden gazetecinin katıldığı buluşmada Bolsonaro, Amazon Ormanları’yla ilgili endişelerin abartıldığını, çevrecilerin akıl sağlıklarının yerinde olmadığını ve bu durumun Brezilya’da yaşamayanları ilgilendirmediğini söyledi. Buluşmada, bölgede yaşayan yerli halkların artık modern yaşama geçmeyi, teknolojiyle tanışmayı istediklerini de söyledi.

Bolsonaro‘nun çevre politikaları Avrupalı liderler tarafından da eleştiriliyor. Almanya ve Norveç Amazonlar’ın korunması için 1.3 milyon dolar yardımda bulundu ama yetkililer bu paranın ormanlar için harcanacağından şüphe duyduklarını açıkladı. Bu yüzden tekrar yardım gelmeyebilir.

Bolsonaro hükümeti, çevre koruma yasaları ihlali yüzünden kesilen cezaları da ödemeyi reddediyor. Yeni Çevre Bakanı Ricardo Salles, çevre koruma yasalarının ihlalinde daha az yaptırım öngören bir mekanizma hazırlığında.

Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve Çevre Bakanı Ricardo Salles.

“Bolsonaro iyi biri değil, bizi yok etmek istiyor”

Amazon Ormanları’ndaki ticari faaliyetler ormanda yaşayan yerli halkları da tehdit ediyor. Amazon yerlileri uzun yıllardan sonra ilk kez bu kadar tehlike altında. Geçtiğimiz günlerde Javari Vadisi’nde bir araya gelen bölgedeki yerli kabilelerin liderleri, Bolsonaro hükümetinin yapacağı olası saldırılara karşı kendilerini nasıl savunacaklarını konuştu.

Toplantıya katılan liderlerin hepsi Bolsonaro’nun onları ortadan kaldırmak istediği konusunda hemfikir. Bu liderlerden biri olan Raimundo Kanamari, “Bolsonaro iyi biri değil. Bizi yok etmek istiyor, köylerimizi bombalıyorlar” dedi. Javari Vadisi’ndeki yerli bölgesinin lideri Ewerton Marubo da “Büyük bir tehlike altındayız. Bolsanaro kendisini yerlilerin en büyük düşmanı olarak tanımlıyor” dedi ve ekledi: “Bizi düşünmeyi bilmeyen hayvanlar olarak görüyor fakat biz ondan daha zekiyiz.”

Javari Vadisi’ndeki toplantıya katılan iki kabile lideri.

Yerliler kendi yaşam şekilleri için direnmekte ve topraklarını savunmakta kararlı. Javari bölgesindeki birkaç kadın liderden biri olan Lucia Kanamari, “Hükümet bizi korumazsa biz kendimizi korumanın bir yolunu bulacağız” diye konuştu.

Yerliler kendi canları ve halklarının geleceği için endişe duyuyor fakat en büyük korkuları, hükümetin bölgeyi ticari faaliyetlere açmasıyla bölgedeki tüm canlı yaşamının sona ermesi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus