AB sınır koruma ajansı Frontex, göçmenlerin Ege Denizi’nden geçişini gözetlemesi için Yunanistan’a zeplin tahsis etti

Avrupa Birliği’nin sınır koruma ajansı Frontex, Türkiye’den sığınmacı geçişinin önlenmesi için Ege’de zeplin ile gözetleme faaliyetlerine başlayacağını açıkladı. Bugünden itibaren bir aylık deneme yapılacak.

Frontex, Yunanistan Sahil Güvenliği’ne, “yasadışı göçe karşı” Ege Denizi’nin doğusunda araştırmayı ve kurtarma operasyonlarını genişletmeleri için bir zeplin tahsis etti.

Yunanistan Denizcilik Bakanlığı, 35 metrelik hava aracının Türkiye sınırlarına en yakın yer olan Samos Adası’na bağlı biçimde 1000 metrelik yükseklikte uçabileceği bilgisini verdi.

Samos Adası, Avrupa’ya ulaşmak isteyen mültecilerin küçük botlarla deniz yoluyla varmaya çalıştığı ana giriş yerlerinden biri.

Yunanistan Denizcilik Bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada, radar ve termal kamerayla donatıla zeplinin deniz üstünde 24 saat gözetleme yapacağını belirtti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar