Çin, kamplarda tutulan çoğu Uygur Türkü’nün topluma geri döndüğünü açıkladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sincan Uygur Özerk Yönetim Bölgesi Vali Yardımcısı Alken Tuniaz, 30 Temmuz’da katıldığı basın toplantısında, eğitim kamplarında tutulan çoğu kişinin topluma geri dönüp iş bulduğunu açıkladı. Ancak kamplarda tutulan kişilerden kaçının serbest kaldığı hakkında bilgi vermedi. 

İnsan hakları aktivistlerine göre Sincan’da 1 milyondan fazla Uygur ve diğer Müslüman azınlıklar Çin’in tehditleri altındaki eğitim kamplarında tutuluyor.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Tuniaz ise, “Eğitim merkezlerine alınan insanlar topluma ve evlerine geri döndü” dedi. Çinli yetkililere göre kampların üç ana amacı bulunuyor: Çin yasalarını, dilini ve dinin gerçek anlamanı öğretme. Başlangıçta kampların varlığını inkâr eden Çin, basın toplantısı düzenleyerek uluslararası kamuoyuna durum hakkında bilgi vermeye başlamıştı.

Pekin’de basın açıklamasında bulunan Sincan Uygur Özerk Yönetim Bölgesi Vali Yardımcısı Alken Tuniaz / AFP – (30 Temmuz)

Af Örgütü: “Çin yanıltıcı açıklamalar yapıyor”

Öte yandan; Uluslararası Af Örgütü Doğu ve Güneydoğu Asya Bölgesel Direktörü Nicholas Bequelin konuya dair şu değerlendirmede bulundu:

Çin, Sincan’daki Uygurlar’ın ve diğer etnik azınlıklara mensup kişilerin toplu halde gözaltında tutulmasından duyulan endişeleri gidermek için doğrulanması mümkün olmayan, yanıltıcı açıklamalar yapıyor.

Bize insanların kalabalık gruplar halinde serbest bırakıldığına ilişkin herhangi bir bilgi ulaşmadı. Tam aksine, gözaltında tutulanların aileleri ve arkadaşları bize halen yakınlarıyla iletişim kuramadıklarını söylüyor.

Çin’in ağır sansürle, düpedüz gerçek dışı olan iddialarla ve Sincan’daki duruma dair sistematik çarpıtmalarla dolu geçmişi göz önünde bulundurulduğunda, Birleşmiş Milletler’e bağlı insan hakları araştırmacılarının, bağımsız gözlemcilerin ve basının bölgeye sınırsız erişimine acilen izin verilmelidir.

Dışişleri Bakanlığı: “Çin’e 10 kişilik heyet göndereceğiz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, Çin’in daveti üzerine bölgedeki durumu incelemek için 10 kişilik bir heyetin Sincan’a gönderileceğini açıkladı. Çavuşoğlu, “Beklentimiz Çin çatısı altında Uygur kardeşlerimizin huzur ve barış içinde yaşamalarıdır. Şimdi o bölgeye Çin’in daveti üzerine değişik kurumlardan oluşan yaklaşık 10 kişilik bir heyetimizi göndereceğiz ve oradaki durumu arkadaşlarımız yerinde görecekler” dedi.


Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus