İlki 1995’te Sırp işgali altında düzenlenen Saraybosna Film Festivali 25 yaşında

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen film festivali dün itibariyle başladı. İlki, 1995 yılında Sırp işgali altında düzenlenen festival bu yıl 25. yılını kutluyor. Bosna-Hersek için önemli bir gelir kaynağı olan festival, 23 Ağustos’a kadar devam edecek. Festivale Avrupa Birliği de fon katkısında bulunuyor.

Festivalde 2004 yılından beri “Saraybosna’nın Kalbi” adıyla en iyi film, en iyi kısa film, en iyi belgesel, en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu dallarında ödül dağıtılıyor. Festivalde ayrıca İnsan Hakları Ödülü, uzun film ve belgesel film dalında Jüri Özel Ödülleri ile Saraybosna’nın Kalbi Onur Ödülü veriliyor.

İlk festival çok zor şartlar altında düzenlenmişti

İlk festival, 1995 yılında Saraybosna Sırp işgalinde iken gerçekleşmişti. O dönem haziran ayında yapılması planlanan festival, yoğun çarpışmalar sebebiyle ekim ayına ertelenmişti. Ünlü yönetmenlerin de katıldığı ilk festivalde, Saraybosna Havalimanı’na gelen film kutuları yer altından kazılan tünellerle festival alanına ulaştırıldı. Aynı zamanda şehirde elektrik olmadığı için, festivalde portatif jenaratörler kullanıldı. Festivali toplam 40 bin kişi izledi ve bu sayı beklentilerin çok üstüne çıktı. İlerleyen yıllarda ağustos ayında düzenlenmeye başlayan festival, popülaritesini korumaya devam ediyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus