Prof. Bengi Semerci anlatıyor (32): Uyum bozukluğu nedir? (Stresli yaşam olayları ile baş etmek)

Günlük yaşamda “Uyum bozukluğu var” tanımlaması her yaştaki birçok insan için kullanılmaktadır. Öğretmenler ve aileler çocukların her türlü adlandıramadıkları sorunu için uyum bozukluğu var derken, çevreleriyle sorun yaşayan erişkinlere de çevreleri aynı yakıştırmada bulunurlar. Oysa uyum bozuklukları psikiyatride tanımlanmış bir sorun olarak travmalar ve streslerle ilişkili bozukluklar başlığı altında yer almaktadır.

Prof. Dr. Bengi Semerci bu videoda uyum bozukluğunun tanımından ve nedenlerinden bahsediyor. Çocuklarda ve erişkinlerde uyum bozukluklarına neden olan etkenleri ayrı ayrı ele alıyor. Uyum bozukluğu ve stres arasındaki ilişkiyi, ayrıca uyum bozukluğu olmasını engelleyen koruyucu etmenleri anlatıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar