Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in adı, Rus kara para aklama ağında geçiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi’nin (OCCRP)’nin, Rusya’nın kara para aklama faaliyetleri üzerine yürüttüğü araştırmada Troika Laundromat’ta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in ismine ulaştı. OCCRP konuya ilişkin 14 Ağustos’ta bir haber yayınladı. Haberde Anastasiadis, ülkesinin Rusya ile olan ilişkisini güçlendirmek için çalışırken, ülkenin gevşek mali yapısı ve kara para aklama kontrollerindeki yetersizlik nedeniyle uluslararası alanda eleştiriliyor.

Araştırmanın sonucunda, Anastasiadis’in 2013 seçimlerinden birkaç yıl önce kurduğu ve o zamanlar ortağı olduğu bir hukuk şirketinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir arkadaşı ile bağlantısı olduğu tespit edildi. Firma, çeşitli mali suçların üzerini örtmek için kullanılan bir şirketler ağı üzerinden iş anlaşmaları düzenliyordu. OCCRP, şirketin Rusya’dan gelen parayı başka şirketlere aktaran karmaşık bir ilişkiler ağını yönettiğini ortaya çıkardı.

Sızan belgeler, aynı zamanda bir Rus milyarder olan Alexander Abramov’un, kara para aklama sisteminde olduğu tespit edilen iki şirketin de arkasında olduğunu gösterdi. Abramov, Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis’in hukuk bürosunun yardımıyla Güney Kıbrıs pasaportu da almıştı.

Belgelerde şirket çalışanlarının herhangi bir suç işlediğine dair özel bir kanıt bulunamadı. İşlemler, Anastasiadis’in hukuk bürosu, ortakları ve yasadışı faaliyet için kullanılan Rus finansal ağları arasındaki ilişkiler üzerine yoğunlaşıyor.

Nikos Anastasiadis ise hakkındaki iddialar üzerine henüz bir açıklama yapmadı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus