İzmir Karabağlar’daki orman yangını Seferihisar ve Menderes’e yayıldı

İzmir’de üç gün önce başlayan orman yangını, şiddetli rüzgarın etkisiyle üç ilçeye yayıldı.

Pazar günü İzmir’in Karabağlar ilçesinde Tırazlı mevkiiinde başlayan, Menderes ve Seferihisar bölgesine de sıçrayan orman yangını, üçüncü gününde kontrol altına alındı ve uzun uğraşlar sonucunda söndürüldü. Seferihisar’ın Eski Orhanlı, Menderes’in Bahçecik ve Kuyucak mahalleleri tahliye edildi. Riskin ortadan kalktığı yerlerde vatandaşlar, evlerine döndü.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Yanan alanların 1 metrekaresini bile imara açmayacağız. Söz konusu alanların ağaçlandırılması içinse bir kampanya başlatmaya ve sorumluluk almaya hazırız. Tarım ve Orman Bakanlığı’na talebimizi iletip, onaylarını isteyeceğiz” dedi.

Medyascope’dan Özge Açıkgül, İzmir’de üç gündür devam eden orman yangını hakkında, Orman Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Sabahattin Bilge ile konuştu. Sıcakların tavan yaptığı temmuz, ağustos aylarında bu tür yangınların kaçınılmaz olduğunu, vatandaşın bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini söyleyen Bilge, “Akdeniz iklimi civarında kızılçamın hâkim olduğu bölgelerde zaten yaz aylarındaki en büyük tehlike orman yangınlarıdır. Geçen gün çıkan orman yangını, şiddetli rüzgarın da etkisiyle geniş alana yayıldı. Kamuoyunda uçaklar niye kullanılmadı diye bir şeyler var. Toprağın düzgün olmaması durumunda, düzgün olmayan yerlerde uçakların bir etkisi yok. Yani uçak çok etkili bir araç değil, aksine orman yangınlarında helikopterler daha etkilidir” dedi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar