İspanya’da reflü ve saç çıkarma ilaçları karışınca 17 çocukta “kurt adam sendromu” oluştu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İspanya’da çocuklara verilen reflü ilaçları saç çıkarma ilaçları ile karıştırılınca 17 çocukta “kurt adam sendromu” gözlemlendi. İspanya Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre, aralarında bebeklerin de bulunduğu hastalara gastrit ve reflünün tedavisinde etkili “omeprazole” verilmek istendi ancak bu ilaçlar başka ilaçlarla karıştırıldı. Sözkonusu ilaçlar yerine çocuklara “minoxidil” yani saç çıkarıcı etkisi olan ilaçlar verildi.

İspanya Sağlık Bakanı Maria Luisa Carcedo çarşamba günü yaptığı açıklamada, ilaç konteynırlarında omeprazole olarak etiketlenen ancak minoxidil içeriği olan ilaçların birçok eczaneye dağıtıldığı tespitinde bulunduklarını söyledi.

Bunun sonucunda şu ana kadar aralarında bebeklerin de bulunduğu 17 çocukta aşırı saç ve tüy çıkması durumu ile karşı karşıya kalındı. Adı geçen ilaçları üreten ve etkileyen ve merkezi Malaga’da olan FarmaQuimicaSur adlı laboratuvarın bu hatayı nasıl yaptığı ise şu ana kadar bir muamma.

Bakan Carcedo laboratuvarın önlem amaçlı olarak kapatıldığını açıkladı. Endülüs bölgesindeki yer alan sağlık departmanından yapılan açıklamada bölgede bu durumdan etkilenen üç bebek ve yedi yaşındaki bir çocuğun durumunun ise iyiye gittiği belirtildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus