Ekrem İmamoğlu, Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti: “Size güç olmak için buradayız”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Diyarbakır’da, yerlerine kayyum atanan HDP’li belediye başkanları Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı’yı zirayet etti. Kayapınar Belediyesi’nde yapılan görüşmede İmamoğlu, görevden alınan belediye başkanlarına destek verdi. “Size yapılan haksızlık ülke demokrasisine yapılmıştır” diyen İmamoğlu şunları söyledi:

“Zorluklar var. Ülkemiz hep birlikte zorlukları aşacaktır. Her zorluk bize başka bir fırsat doğurabilir. Bunu yaşadık. 31 Mart ve 23 Haziran sürecinde bizlere, demokrasiye yaşatılanlar, bir nevi darbe, Türkiye’ye başka bir fırsat kapısı açtığını hep birlikte gördük. Birleşme, barışma, hissetme gördük. Ahmet Abi bir tecrübe abidesi. Pek çok zorluğu yaşamış biri. 

Her zorluğun önümüze bir fırsatı doğurabileceğini gördük. Bu bir siyasi kaynaşma değil. Bizim bunu hak, hukuk ve adalet buluşmasına dönüştürmemiz gerekiyor. Biz demokrasiye çok inanıyoruz. Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Bu kavramların varlığını pekiştirmek adına yoğun bir mücadeleyi bir arada vermeliyiz. Manevi anlarımız oluyor. Her anımızı bir arada başarıyoruz. 

Dün İstanbul’da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında da söyledim: 1922’de ulusal kurtuluş mücadelesi verdiğimiz sürecin sonrasında, 21. yüzyılda o zafer bize başka bir zaferi işaret ediyor. Barışı, hukukun üstünlüğünü sağlamak. Akıldan bilimden yana insanlar yetiştirmek. Birilerinin ‘aldatıldık’ dediği günleri yaşadık. 

Kim aldattı bizi? Bir devlet aldatılabilir mi? Hukukun üstünlüğünü, birilerinin eline değilde, devletin varlığının çemberinde güçlendirirseniz, orada aldatma olmaz. O bakımdan bu süreci bir fırsata döndürmeliyiz. Günler öncesinden düğüne giderken sizi ziyareti de planlamamıza eklemiştik. Ama böyle bir ziyaret oldu. Biz ziyareti düşünürken, Ahmet başkanımızla böyle bir tanışma fırsatımız oldu. Başka bir fırsata döndürmeliyiz. Bu sesimiz, gelip Diyarbakır’da Diyarbakırlılara duyurduğumuz bir ses değil. Aslında buradaki demokrasi sesini 16 milyon İstanbullu’ya, Ege’ye, Rize’ye Karadeniz’e duyuruyoruz. Biz 82 milyonun yaşadığı bu coğrafyada demokrasiyi var etmeliyiz. 

Burada olmamızın tek sebebi size güç olmak. Yarın sizin belediyenize diyorlar. Kendi adıma kaygı zerre kadar duymam. Kaygımız ülkenin demokrasisine verilen zarar. Bu zaman başka sorunları çözemeyiz. Demokrasi güçlensin, yerel yönetimler yarışsın. İnanın bu coğrafyadaki tüm sorunları aşarız. İstanbul’daki 16 milyon insandan size selam getirdim. Ülkenin her yerinden insanının birleşip buluştuğu size selam getirdim. Umut ederim bu hukuksuzluğa son verirler. Bu sürecin ne kendilerin, ne iktidarlarına zerre kadar faydası yok. Ülkeye milletimize yok. Bir an önce bu yanlıştan dönsünler. Size yapılan haksızlık ülkenin demokrasisine yapılmıştır.”

Selçuk Mızraklı ise, İstanbul seçimlerinin umut yarattığını ifade ederek, “İstanbuldaki seçim sonucu bizde umudu büyüttü. Ama 19 Ağustos’da bir darbe yaşandı. Buna karşı beraber yürümeliyiz. Buraya gelişiniz bizim için bir ışıltı ve güçtür. Beraber yürüyeceğiz” dedi.

Ahmet Türk: “Ortak değerler etrafında buluşmalıyız”

Ziyaret sırasında konuşan Ahmet Türk, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümete yönelik “freni patlamış bir araba” benzetmesini hatırlatarak, “Evet, gerçekten freni atlamış bir araba. Hep birlikte bunun önünde bir set oluşturmalıyız. Ortak değerler etrafında halklarımızın buluşmasını istiyoruz. Kürt halkı, Türk halkıyla iradesini birleştirmiştir. Birlikte yaşam talebini vermiştir. Birileri demokrasinin bütün olanaklarını ortadan kaldırmaya yönelik farklı bir çalışma içindedir. Dünyada milliyetçiler toplum içinde düşmanlar yaratarak, birilerini hain ilan ederek, kendi iktidarlarını sürdürmeye çalışırlar. Gücünü koruyabilmek için mutlaka birilerini düşman yaratarak, iktidarını sürdürmeye çalışıyorlar. Türkiye’de bugün gördüğümüz tablo bu. Bir tarafta demokrasiyi esas alanlara karşı set kurmaya çalışıyorlar. Adalet yürüşüne katıldığımızda, ‘Bölücülerle kol kola’ dediler. Bunu yapacaklar” dedi.  

“Bugün dün gibi değil”

Birlikte mücadele olmadan adaletin tesis edilemeyeceğini vurgulayan Türk sözlerini şöyle sürdürdü: “1991 yılında Sayın Erdal İnönü ile o zamanda bir ittifak söz konusu oldu. Eleştiriler geldi. Erdal Bey hiç konuşmadı. Demokratik bir gelecek, Türkiye yaratmak istiyoruz. Birileri ne der, hesabı yaparsak, demokrasiyi kuramayız. Elbette ideolojik, siyasi olarak farklı yerlerde olabiliriz. Demokrasinin gereği budur. Halklarımızın demokratik geleceği için, ortak demokratik değerler etrafında mücadele etmeliyiz. Bugün dün gibi değil. 2016’da kayyumlar geldiği zaman batıda bir suskunluk vardı. Bugün ise gerçekten artık tahammül edilmeyecek bir noktaya geldiğimizi ifade ediyor. Dayanışmanın ve ortaklaşmanın gerektiğini söylüyor.”  

Türkiye’nin geleceğini değiştirme iddialarının olduğunu aktaran Türk, sözlerini “Daha demokratik bir Türkiye, insanların özgür yaşaması için, daha değerli projelerle hukuk savunarak süreci götürmeliyiz. Beklentimiz, talebimiz bu” diyerek noktaladı.

Ekrem İmamoğlu, 31 Mart sonrası İBB’den indirilen Atatürk tablosunun bir benzerini Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Kezban Yılmaz’a hediye etti. İmamoğlu, bu tablonun çok değerli olduğunu ve İstanbul’daki iki seçim arasında indirildiğini ancak seçildikten sonra tekrar yerine koyduğunu söyledi. Kezban Yılmaz ise Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’nin bir tablosunu hediye olarak İmamoğlu’na verdi.  

İmamoğlu, daha sonra 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare’nin altında öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi mezarı başında andı. Bir dizi temas için Diyarbakır’a gelen İmamoğlu, Elçi’nin mezarını beraberindeki heyet ile ziyaret etti. İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ve beraberindeki heyet ile Elçi’nin mezarına karanfil bırakarak dua etti. 

“Demokrasi şehidini anmak istedik”

Mezar başında okunan duaların ardından konuşan İmamoğlu, “Hukukun üstünlüğünü savunan bir demokrasi şehidini anmak ve mezarı başında ona duamızı göndermek istedik” dedi. Daha önce de Tahir Elçi için Diyarbakır’da yapılan bir anmaya katıldığını hatırlatan İmamoğlu, Elçi’nin hain bir saldırıyla kaybedildiğini söyledi. Elçi’nin çok değerli bir aktivist olduğunu vurgulayan İmamoğlu, Diyarbakır ve ülke için çok değerli bir insanın kaybedildiğine dikkat çekti.  

“82 milyon hep birlikte mücadele etmeliyiz”

Birlik ve beraberlik mesajı veren İmamoğlu, “82 milyon vatansever olarak, teröre karşı hep birlikte mücadele vermeliyiz. Bu mücadele birlik ve beraberlikle olur. Ve bu mücadelenin mutlak bir şekilde bekçisi cumhuriyet, demokrasi ve hukukun üstünlüğüdür” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus