Hong Kong’daki protesto kervanına lise ve üniversite öğrencileri de katıldı: “Özgürlük için okulu boykot”

Hong Kong’da lise ve üniversite öğrencileri ülkede bir süredir devam eden eylemlere dahil olup okulların açılış gününü boykot etmeye başladı.

Binlerce öğrenci bugün sabah saatlerinden itibaren hükümete karşı ayaklanarak eyleme geçti. Bu öğrencilerin bazıları Hong Kong Çin Üniversitesi önünde protestolara başladı. Üniversite önünde eylem yapan öğrencilerin ellerinde bulunan pankartlarda yazanlar ise dikkat çekti. “Özgürlük için boykot!” yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler hükümete yoğun tepki göstermeye devam ediyor.

The Guardian’dan Lily Kuo’nun bölgede yaptığı bir röportajda, Chiu soyadlı bir eylemci gösteriler hakkında ”Eğer köle değilseniz, onlar gibi de davranılmaması şarttır. Öğrencileri sonuna kadar destekliyorum” açıklamasını yaptı. Brian Cheung adındaki 16 yaşındaki eylemci de bu eylemi ne olursa olsun sonuna kadar devam ettireceklerini söyledi. Ayrıca Hong Kong’daki bir parkta toplanan yüzlerce işçi, öğrencilerin eylemine destek vereceklerini bildirdi ve yarın için de eyleme destek çağrısında bulundu.

Hong Kong’da neler oluyor

Son 13 haftada eylemciler ciddi anlamda bir politik güç elde etmiş durumda. Çin hükümetinin desteklediği Hong Kong hükümetine karşı eylemlerine devam eden eylemciler her geçen gün daha da çoğalıyor. Artan polis şiddeti ve gözaltılar ile birlikte tepkinin daha da büyüdüğü Hong Kong’da şu ana kadar 1000’den fazla kişinin tutuklandığı belirtiliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar