Akreditasyonu iptal edilen Playboy muhabirine yargı kararıyla yeniden Beyaz Saray vizesi

Beyaz Saray’daki akreditasyonu iptal edilen Playboy dergisi muhabiri Brian Karem, yargı kararıyla akreditasyonuna yeniden kavuşuyor.

Ağustos ayının başlarında, ünlü Playboy dergisinin Beyaz Saray muhabiri ve CNN analisti Brian Karem’in Beyaz Saray akreditasyonu Başkan Donald Trump yönetimi hakkındaki soruları ve Beyaz Saray Sözcüsü Sebastian Gorka ile tartışması nedeniyle 30 günlüğüne iptal edilmişti. Gorka, Karem’e “Sen bir gazeteci değil,bir serserisin” demişti.

29 günlük sürenin ardından bir önceki başkan Barack Obama yönetimi döneminde atanan ABD Bölge Hakimi Rudolph Contreras dün verdiği kararla, Beyaz Saray’dan, Karem’in akreditasyonunun yenilenmesini istedi. Contreras kararında “Yasalara göre gazetecilerin haber kaynaklarına ulaşımı engellemez” görüşünü dile getirdi. Bölge Hakimi Contreras daha önce de CNN muhabiri Jim Acosta’nın Beyaz Saray akreditasyonun iptal edilmesi konusunda aynı kararı vermişti.

Brian Karem, kararı basın ve ifade özgürlüğü için bir zafer olarak değerlendirdi:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar