İran’da stadyumda futbol maçı izlediği için 6 ay hapis cezası alan kadın kendini yaktı

İran’ın başkenti Tahran’da, stadyumda futbol maçı izlediği için tutuklanan genç kadın, savcılığın önünde kendini yaktı.

İsmi açıklanmayan 29 yaşındaki kadın üçüncü derece yanıkları sebebiyle, olayın gerçekleştiği 1 Eylül’den beri hastanede yoğun bakımda tutuluyor. Kadının Rokna Haber Ajansı’na konuşan kız kardeşi, “Kardeşimi İran-Birleşik Arap Emirlikleri maçını izlemek için Azadi Stadyumu’na girmeye çalışırken, 12 Mart’ta tutukladılar” dedi.

Tutuklanan kadın, İran’ın kuzeyinde bulunan ve mahkûmlara karşı kötü muamele uygulanmasıyla bilinen bir hapishanede tutulduktan sonra kefaletle serbest bırakıldı. Daha sonra savcılık, kadına stadyuma girdiği için 6 ay hapis cezası verdi. Kadının itirazı üzerine dava ertelendi. Davanın ertelenmesine sinirlenen genç kadın, savcılığa götürülürken kendini benzinle yaktı. Kadının benzini nereden temin ettiği bilinmiyor.

Polis, kendini yakan kadının bipolar bozukluk hastası olduğunu ve tedavi gördüğünü iddia ediyor.

İran, kadınların erkeklerin yaptığı spor müsabakalarını izlemesinin yasak olduğu tek ülke. FIFA, İran’a ekim ayına kadar bu yasağı kaldırması için süre tanıdı. Yasak kaldırılmazsa, İran düzenlenecek olan tüm uluslarası futbol organizasyonlardan men edilecek.

Kaynak: Radio Farda

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar