Salihli’deki JES protestosunda jandarma müdahalesini kayda alan Utku Yılmaz, yaşadıklarını anlattı: “O videoyu herkes burda yaşananları görsün diye çektim”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı sakinleri sekiz aydır evlerinin hemen yanı başında kurulmak istenen jeotermal enerji santraline (JES) karşı mücadelelerini sürdürüyor.

Geçen ocak ayında tepkiler üzerine çalışmalarını durduran SANKO Holding, aradan geçen sekiz ayın ardından polis ve jandarma koruması altında tekrar faaliyetlerine başladı.

26 Ağustos’ta JES inşaatına karşı direnişe geçen köylülere biber gazı ve copla saldıran güvenlik güçleri yaklaşık 40 kişiyi gözaltına aldı.

Kendisi de Salihlili olan çevre aktivisti Utku Yılmaz da oradaydı. Çekim yaparken darp edilerek gözaltına alınan Yılmaz’ın telefonu jandarma tarafından alınıp yere atıldı.

Telefonun hâlâ kayıtta olduğundan habersiz jandarma, bir yandan kendi yüzünü çekerken bir yandan da Yılmaz’a cinsiyetçi hakarette bulunup telefonu yok etmenin planlarını yapıyordu.

Utku Yılmaz’la gözaltındayken telefonu jandarmadan nasıl aldığını, çektiği videonun hikayesini ve Salihli’deki JES direnişini konuştuk.

Haber & Video: Kazım Kızıl

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus