Avukat eşi Müzeyyen Boylu’yu öldüren doktorun yargılanmasına başlandı

Diyarbakır’da 19 Mayıs günü, boşanma aşamasında olduğu avukat eşi Müzeyyen Boylu’yu iki çocuğunun gözleri önünde 11 kurşun ile öldüren doktor Mesut Issı’nın yargılanmasına başlandı. Türkiye genelinde onlarca baronun müdahillik talebinde bulunduğu duruşmada, mahkeme müdahillik başvurularını kabul etmedi. 

Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, eşi avukat Müzeyyen Boylu‘yu “tasarlayarak ve canavarca his ile öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan doktor Mesut Issı hazır bulundu. Duruşmaya Ankara, Sinop, Kırklareli, Adana, Şırnak, Mersin, Adıyaman, Kocaeli, Aydın, Erzurum, İzmir, Siirt, Trabzon, Gaziantep, İstanbul, Şanlıurfa, Batman, Bursa, Van, Tekirdağ, Edirne, Bingöl, Bursa, Konya ve Antalya barolarından temsilciler de katıldı. Müdahillik talebinde bulunan barolar adına söz alan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, baroların ve kadın hakları alanında çalışan STK’lerin müdahillik taleplerinin neden kabul edilmesi gerektiğini anlatı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Saraç da, TBB adına müdahillik talebinde bulunarak, Avukatlık Kanunu ve uluslararası hukuka göre bu taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini söyledi. 

Rosa Kadın Derneği adına konuşan Ayla Akat Ata, ağustos ayında 49 kadının katledildiğini belirterek, kadın cinayetleri ile kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi amacıyla müdahillik talebinde bulunduklarını söyledi. 

Müdahillik talepleri kabul edilmedi

Mahkeme heyeti, TBB, barolar ve STK’lerin müdahillik taleplerini, Müzeyyen Boylu’nun avukatlık mesleği nedeniyle öldürülmediği ve suçtan zarar görme koşulu oluşmadığı gerekçesiyle reddetti. Mahkeme, sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘nın müdahillik talebini kabul etti. 

Duruşmada avukat Aslı Pasinli söz alarak, cinayete giden süreç doğru aktarıldığında bu cinayetin tasarlanarak işlendiğinin kanıtlanacağını belirterek, Boylu’nun nasıl ölümle tehdit edildiğini, defalarca korunma talebinde ve suç duyurusunda bulunduğunu, yargının ihmaller zinciriyle Boylu’yu korumadığını söyledi. 

Avukat Hatice Demir ise, sanık Mesut Issı’nın daha önce silah sahibi olmadığını, cinayet için silah ve kurşun edindiğini, Müzeyyen Boylu ile yalnız görüşme gayretine girdiğini, çocuklarının okul müsameresine silahla gittigini, cinayeti planlayarak işlediğini anlattı.

Katılan avukatların konuşması bitince sanık Mesut Issı’ya söz verildi. Psikolojik tedavi gördüğünü, tedavisi bittikten sonra savunma yapacağını söyleyen Issı, “Psikolojim bozuk ama tedavim bitince sağlıklı beyan verebileceğim. Basında hakkımda çıkan haberler de psikolojimi bozuyor. Bu haberler devam ettikçe psikolojim düzelmeyecek ve savunma veremeyeceğim” dedi. 

Mahkeme, sanık Mesut Issı‘nın tutukluluk halinin devamına, bir sonraki duruşmanın 4 Kasım 2019‘da görülmesine karar verdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar