Suudi Arabistan’da dünyanın en büyük petrol işleme merkezi drone ile vuruldu: Husiler saldırıyı üstlendi

Suudi Arabistan’daki petrol işleme tesisi Abqaiq, drone saldırılarına uğradı. Saldırının ardından, Yemen’de Suudi Arabistan’ın desteklediği hükümete karşı savaşan Husiler saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiğini açıkladı. Husiler, Yemen’deki iç savaşta İran tarafından desteklenen bir grup.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada petrol işleme tesisinin ve petrol yataklarının bulunduğu bölgenin bugün sabah saatlerinde vurulduğu belirtildi. Saldırının drone’lar aracılığıyla gerçekleştiği açıklandı. Vurulan petrol işleme tesisi ise kendi alanında dünyanın en büyüğü ve Saudi Aramco şirketi tarafından işletiliyor. Bu tesis küresel petrol arzında da kilit öneme sahip.

Saldırının ardından, Yemen’deki Husi grubundan bir açıklama geldi. Grubun askeri sözcüsü Yahia Sarie, Husilerin Abqaiq tesisine 10 drone gönderdiğini ve saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi. Sarie, Suudiler Yemen’deki savaşı sürdürürse, bu tip saldırıların artacağını da sözlerine ekledi. Sarie, “Suudi hükümetinin tek çaresi bize saldırmayı durdurmasıdır” dedi. Suudi Arabistan 2015 yılının Mart ayından bu yana Yemen’de savaşıyor.

Tesisi işleten Aramco, burasının dünyanın en büyük ham petrol işleme tesisi olduğunu söylüyor. Bu tesiste günde 7 milyon varil petrol işleniyor ve dünyaya dağıtılıyor. Küresel petrol piyasalarında varilin fiyatı halen 60 dolar, piyasalar hafta sonu kapalı olduğundan bir değişim olmadı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar