Hasankeyf’te mezarlar da sualtında kalmaması için taşınıyor

Ilısu Baraj Göleti’nin suları altında kalacak olan Batman’ın tarihi Hasankeyf ilçesindeki mezarlıkların yeni yerleşim birimine taşınmasına başlandı.

Ilısu Baraj Göleti‘nin sularının altında kalacak olan Batman‘ın tarihi Hasankeyf ilçesinde yaşayan halkın ve bölgedeki tarihi eserlerin taşınmasına başlanmıştı. Son olarak mezarların taşınması işlemine de geçildi. İlçe merkezindeki mezarlıklardan sonra sıra, tarihi kentin yanı başındaki Kesmeköprü Köyü’ne kadar geldi. Mezarlar görevliler tarafından açılırken, yakınlarının hüzünlü bakışları altında kemikler toplanıp yeni tabutlara konuldu ve yeni yerlerine götürülmek üzere yola çıkarıldı.

Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, ilçe merkezinde taşınmayan kamu kurumu kalmadığını, evlerin de dörtte birinin yeni yerleşim birimlerine taşındığını belirterek şöyle konuştu: “Yaklaşık 600 evden 150’si yeni yerleşim birimine taşındı, geriye kalanlar da yeni yerleşim birimindeki evler tamamlanınca taşınacak. Hasankeyf’teki tarihi eserlerden sadece daha önce minaresi parça halinde taşınan El Rızk Camii’nin diğer bölümleri kaldı, onlar da taşınacak.”

Mezarları taşınan köylüler ise hüzünlü. Dedelerinin ve aile fertlerinin mezarlarının taşınma sürecinde orada bulunan köylüler, “Yapacak bir şey yok, önce biz taşındık, şimdi mezarlar taşınacak. Yerleri belli olsun, gidip üzerinde fatiha okuyacak bir mezar taşları olsun diye taşıyoruz” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar