Fransa’da sendikalar, elektrik şirketi EDF’nin özelleştirilmesini protesto etmek için greve gidiyor

Fransa’da sendikalar, Fransa Elektrik Şirketi’nin (EDF) ikiye bölünüp üretim ve ticari faaliyetlerinin ayrılması önerisi karşısında grev kararı aldı. EDF’de örgütlenmiş sendikalar, 20 Eylül Cuma günü bir grev gerçekleştirerek şirketin özelleştirilmesine karşı çıkacaklarını açıkladı.

Bu grev sırasında Fransa’da pek çok hidroelektrik ve nükleer santral bölgelerinde elektrik üretiminde azalma olacağı öngörülüyor.

Fransa hükümeti, şirketi EDF Mavi ve EDF Yeşil olarak yeniden yapılandırmak istiyor. Plana göre EDF Mavi tamamıyla kamuya ait kalırken, EDF Yeşil özel bir şirket olarak çalışacak.

EDF Mavi, enerji üretim işleriyle uğraşacak ve bütün nükleer tesisler ile hidroelektrik santraller bu kurumun kontrolünde olacak. EDF Yeşil ise bunun müşterilere dağıtımından sorumlu olacak. Fransa’da sendikaların şiddetle karşı çıktığı bu yeniden yapılanma hamlesi sonrasında, Cumhuriyetçiler’den, Vauculuse Milletvekili Julien Aubert de bu hamlenin sermayenin bir rüyası olduğunun altını çizdi. Aubert, Ekonomi Bakanı’na yazdığı mektupta, bu ayrılmanın Fransa’da elektrik ile ilgili kamusal hizmetlerin egemenliğini sarsacağını belirtti.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ise Ulusal Meclis’te yaptığı açıklamada, EDF ile ilgili henüz alınmış bir karar olmadığını, son kararı Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un vereceğini söyledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar