Trump’tan Mısır’a destek: “Sisi düzen getiren büyük bir lider”

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinde yolsuzlukla suçlanarak protesto edilen Mısırlı mevkidaşı Abdulfettah El-Sisi’yi, “düzen getiren”, “saygın bir lider” olarak niteledi.

Trump, pazartesi günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile yaptığı görüşmede, Mısır’daki sokak protestolarına ilişkin “Herkese karşı gösteriler var” dedi. ABD Başkanı sözlerine, “Mısır’ın düzen getiren, saygı duyulan büyük bir lideri var. Buraya gelmeden (cumhurbaşkanı olmadan) önce çok az düzen vardı, kaos vardı. Artık bunun için endişelenmiyorum” diye devam etti.

Mısır’daki protestolarda 500’den fazla gözaltı

Trump’ın Sisi’ye yönelik yorumları, cuma günü Kahire ve Mısır’ın diğer şehirlerinde yapılan gösteriler sonrasında tutuklamaların ardından geldi. 20 Eylül Cuma günü, Cumhurbaşkanı Sisi yönetiminden memnun olmayan kişiler protesto düzenledi.Mısır Ekonomik ve Sosyal Haklar Merkezi, o günden bu yana en az 516 tutuklama ve gözaltı olduğunu belirtti. İnternet özgürlüklerini savunan bir grup olan NetBlocks, Twitter, Facebook Messenger ve BBC News’e erişimin yavaşladığını, teknolojik kısıtlamaların yaşandığını açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi, kendisine yönelik tepkilere ilişkin, “Bölgemizde, özellikle siyasal İslam’ın olduğu yerlerde, her zaman böyle protestolar bulacağınızı söyleyeyim” dedi. Sisi, “Mısırlılar’ın bu tür siyasi hareketleri reddettiğini” de ileri sürdü.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar