Prof. Bengi Semerci anlatıyor (41): Çocuğunuzu sigara, madde ve alkolden nasıl korursunuz

Prof. Dr. Bengi Semerci bu videoda çocukların ve gençlerin hayatlarını etkileyen, biyolojik, sosyal ve ruhsal boyutları olan madde kullanımı hakkında konuşuyor. Tüm maddelerin kalıcı hasara neden olduğunu ve bunun bilinmesine rağmen çocuk ve gençler arasındaki kullanımın arttığını söylüyor. Kullanım adımları ve adımlar arasındaki geçişler hakkında bilgi veriyor, kullanımın nedenlerini inceliyor.

Öz güven eksikliği veya fazlalığı, yaşıt baskısı, gruba uyma isteği, özdeşim modelleri gibi çocuk ve ergenleri daha çok etkileyen risk faktörlerine ve her bireyi etkilemeyen kişisel ve sosyal risk faktörlerine değiniyor. Alkol ve sigaranın en kolay ulaşılan bağımlılık yapıcı maddeler olduğunu vurguluyor, ailenin bu maddelere başlama üstündeki etkisine bakıyor. Madde kullanımından şüphelenen ailelerin yapması ve yapmaması gerekenleri anlatıyor. Her madde kullanımının tıbbi olarak tedavi edilebileceğini ancak asıl önemli olanın kullanıma başlamanın engellenmesi olduğunu vurguluyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar