Man Booker Edebiyat Ödülü Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo’ya verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Uluslararası edebiyat ödülleri arasında prestijli bir yere sahip olan Man Booker Ödülü bu yıl iki yazara birden verildi. Ödülü, The Testaments’la Margaret Atwood ve Girl, Woman, Other kitabıyla Bernardine Evaristo kazandı.

Man Booker Ödülü 1974 ve 1992 yıllarında da iki yazara birden verilmiş, ardından kurallar değiştirilerek ödülün tek yazara verilmesi zorunluluğu getirilmişti. Bu kez kuralları yıkan jüri, ödülün, Atwood ve Evaristo’ya verilmesini kararlaştırdı.

Jüri başkanı Peter Florence, beş saat süren toplantıda tek bir isim üzerinde anlaşamadıklarını ve ödül komitesinin karşı çıkmasına rağmen ödülü iki kişiye vermek istediklerini açıkladı.

Londra’daki Guildhall salonunda düzenlenen ödül töreninde konuşan Atwood, favoriler arasında gösteriliyor olmasına rağmen “İkimiz de bu ödülü beklemiyorduk” dedi.

Atwood: İkinci Booker ödülünü aldı

Geçen ay yayımlanan The Testaments, Margaret Atwood’un 1985 tarihli Damızlık Kızın Öyküsü kitabının devamı. 79 yaşındaki Atwood, ödülü kazanan en yaşlı yazar oldu. Atwood ayrıca, 2000 yılında da The Blind Assassin kitabıyla Booker Ödülü’nü kazanmıştı. Atwood böylelikle ödülü ikinci kez kazanan dördüncü yazar oldu.

Evaristo: Ödülü kazanan ilk siyah kadın

Bernardine Evaristo ise ilki 1969’da verilen ödülü kazanan ilk siyah kadın ve ilk siyah Britanyalı yazar oldu. Evaristo’nun Girl, Woman, Other adlı kitabı, Britanya’da yaşayan, 12 ile 93 yaşları arasında çoğunluğu kadın ve siyah 12 karakterin hayatını anlatıyor.

Bu yılki ödülün kısa listesindeki altı yazar arasında On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı kitabıyla Elif Şafak da vardı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus