Suriye operasyonu – ABD’nin Kobani’de boşalttığı üs bölgesi uçaklarca imha edildi

Suriye‘nin kuzeyinde bulunan Kobani kentindeki ABD üssünün, boşaltıldıktan sonra koalisyona ait olduğu belirtilen savaş uçakları tarafından vurularak imha edildiği iddia edildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasına göre, Kobani kentinin Xerab Aşki bölgesinde bulunan ve daha önce ABD askerleri tarafından boşaltılan üs, uçaklarca bombalanarak kullanılmaz hale getirildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı üzerine Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerleri bulundukları bölgeden çekilmeye başlamıştı. İlk etapta Resulayn ve Tel Abyad’daki üslerini boşaltan ABD askerleri, dün de Menbiç’teki görev bölgesinden ayrılmıştı. ABD askerlerinin çekilmesi üzerine, çatısı altında YPG’yi de barındıran Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Şam yönetimiyle anlaşma yaptı. Anlaşma doğrultusunda rejim güçleri, Menbiç ve diğer bölgelere yerleşmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’a yaptığı resmi geziden dönüşünde uçakta gazetecilere Menbiç’teki durum ile ilgili şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“Boşaltıp da oraya girmiş olsa bizim de diyecek lafımız yok, ‘burayı gerçek sahiplerine teslim ettiler’ diyebiliriz. Ama böyle bir şey yok. Yine YPG orada. Münbiç’e rejimin girmesi benim için çok çok olumsuz değil… Ama burada terör örgütlerinin kalmaması benim için önemli.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar