Emek Haberleri (54): Koton işçilerinin ve Somalı maden işçilerinin eylemleri, Türkiyeli işçilerin Mekke’deki grevi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Koton çalışanları işten çıkarmaları protesto etti

Sendika üyesi olmaları gerekçesiyle işten çıkarılan Koton işçileri, firmanın Bakırköy mağazası önünde basın açıklaması yaptı. 

İşçiler adına açıklamayı Koop-İş Sendikası İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Şahin Kaya okudu. İşçilerin sendikaya üye oldukları için işten atıldığını belirten Kaya, işten çıkarılan işçilerin geri alınması için mücadele edeceklerini söyledi.

İşvereni yanlıştan dönmesi için bir kez daha uyardıklarını söyleyen Kaya, “İşten çıkardığı arkadaşlarımızı işe geri almaya ve sorunların çözümü için sendikamızla diyalog kurmaya davet ediyoruz” dedi.

Türkiyeli inşaat işçileri Suudi Arabistan’da grevde

Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde Baytur firmasına bağlı Aysekar inşaat firmasında çalışan inşaat işçileri, beş aydır ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle greve başladı.

Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde Mekke Jabal Omer Projesi’nde çalışan Türkiyeli işçiler, kötü çalışma şartları ve birikmiş ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle greve gitti. Yaklaşık yedi ay önce çalışmaya başlayan işçiler beş aydır maaşlarını alamıyordu.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası’na üyesi olan işçiler, sosyal medya üzerinden video göndererek seslerinin duyulmasına çalışıyor. 

Somalı maden işçilerinin eylemi 30. gününde

Kıdem tazminatları ve emeklilik hakları için Soma’dan Ankara’ya yürümek isteyen maden işçilerinin, yürüyüşlerinin engellenmesi üzerine başlattıkları oturma eylemi 30. gününde.

Beş yıldır tazminatları ve emeklilik hakları verilmeyen Soma maden işçilerinin Ankara yürüyüşü 20 gün önce başlamıştı. Bağımsız Maden-İş Sendikası‘nın desteğiyle gerçekleştirilen yürüyüş, Manisa’nın Kırkağaç ilçesi girişinde jandarma tarafından engellenmişti. Bunun üzerine işçiler jandarma barikatına karşı oturma eylemine geçmişti. 

Eylemlerinin 30. gününe giren işçiler, 5 Kasım’daki çözüm toplantısına kadar oturmaya devam edeceklerini, geçen hafta yaptıkları basın açıklaması ile duyurmuştu.

Çağrı merkezi çalışanları, işveren baskısını protesto etti

Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şubesi, örgütlenme çalışmalarına devam ettikleri firmalarda işçilere yapılan baskıları basın açıklaması ile protesto etti.

Samsun’da Türk Telekom önünde yapılan basın açıklamasını Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın okudu. Sendikalaşma faaliyetinin önünde engel çıkaran Pozitif Çağrı Merkezi yöneticileri hakkında Ordu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Açıklamada, sendikaya üye olan işçilere yönelik baskılardan iştirakçi Türk Telekom firmasının da sorumlu olduğu vurgulandı. 

Sendika üyesi olmanın ulusal ve uluslararası yasalara göre hak olduğunu söyleyen Sayın, “Firmaları uyarıyoruz. Bu hakkı engellemekten vazgeçin. Baskılara, tehditlere, engellemelere boyun eğmeden örgütlenme çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve er ya da geç kazanacağız” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus