ABD başkanlık yarışı öncesi Demokratlar’dan atak: Virjinya’da eyalet yönetimini aldılar, Kentucky’de öndeler

ABD’de 2020 başkanlık seçimleri öncesinde son derece önemli bir konumda olan Virjinya eyaletinin yönetimi tarihte ilk kez bütünüyle Demokratlar‘a geçti. Eyalet yönetimi; valinin kendisi ve iki eyalet meclisinden oluşuyor.

ABD’de 2020 yılında yapılacak başkanlık seçimleri öncesi ABD iç siyaseti hareketli günler yaşıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın azil süreci Kongre’de ifadelerin alınmasıyla devam ederken, bir yandan da eyalet yönetimlerinde seçimler yapılıyor.

Salı günü Virjinya’da yapılan eyalet seçimlerinde, Demokratlar daha önce Cumhuriyetçiler‘in elinde olan Virjinya eyalet yönetimini aldılar. Şu an Virjinya’da vali ile birlikte yasa yapma yetkisi olan eyalet senatosu ve eyalet meclisinin çoğunluğu Demokratlar’a geçti. Yapılan seçimler sonucunda Ralph Northam vali oldu. Virjinya’da eyalet yönetimini değiştiren seçim stratejisinin özellikle kentin çeperinde yer alan banliyölerde yaşayan yoksulları kazanmak üzerine kurgulandığı belirtiliyor. ABD başkanlık yarışında da bu banliyö bölgeleri son derece önemli olacak.

Demokratlar‘ın kampanyasında asgari ücreti saati en az 15 dolara yükseltmek, sağlık sistemindeki yardımlarla ilgili genişleme ve silah güvenliği konusunda sosyal talepler yer aldı. Cumhuriyetçiler’in bu konularda tam karşı konumlandığı biliniyor.

Kentucky’de de Demokratlar zafer ilan etti

Öte yandan, Demokratlar Kentucky’de de başarılı sonuçlar elde etti. Salı günü yapılan seçimler sonrasında, Demokrat aday Andy Beshear seçimi kazandığını ilan etti ancak rakibi resmi sonuçları bekleyeceğini söyledi. Kentucky 2016 yılında Trump’ı ABD başkanı yapan seçimlerde Cumhuriyetçiler’in yüzde 30 daha fazla oy aldığı bir eyaletti. Ancak görünen o ki, burada da Demokratlar farkı kapattı. Eyalet Valisi Matt Bevin tekrar Cumhuriyetçiler’in adayı olarak yarışa girmişti. Bevin, azil sürecinde Trump’ın yanında durmuş ve onu desteklediğini belirtmişti. Resmi sonuçlar henüz açıklanmasa da, oyların yüzde 99’u sayılmış durumda ve Beshear yarışı, Bevin’in 6 bin oy önünde götürüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar