İki eski Twitter çalışanı, Suudi Arabistan hesabına casusluk yapmakla suçlanıyor

Suudi Arabistan yetkililerinin, bazı Twitter çalışanlarını, kullanıcıların özel hesap bilgilerini toplamak için para karşılığı çalıştırdığı iddiasıyla çarşamba günü San Francisco Bölge Mahkemesi’ne şikayette bulunuldu. Kişisel hesaplarında Suudi Arabistan hükümetini eleştirenlerin bilgilerinin toplandığı iddia ediliyor.

Eski Twitter çalışanlarından ABD vatandaşı Ahmad Abouammo, “casusluk” ve “bir FBI soruşturmasını zorlaştırmak amacıyla bilgilerde yanlışlık yapmak” suçlamasıyla salı günü gözaltına alındı.

Bir diğer eski Twitter çalışanı Suudi Arabistan vatandaşı Ali Alzabarah’ın ise 2015’te Suudi Arabistan adına hareket ederek 6 binden fazla Twitter hesabında kişisel bilgilere girdiği iddia ediliyor. Konu ile ilgili soruşturmayı yürüten yetkililer, şüphelilerden Alzabarah’ın eşi ve çocuğu ile Suudi Arabistan’a gittiği ve henüz ABD’ye dönmediği bilgisini verdi.

Suudi Arabistan hükümetine muhalif isimlerin Twitter hesabındaki kişisel bilgilere ulaşıldığı da iddialar arasında. Arap Baharı döneminde Suudi Arabistan’ı eleştiren tavrıyla da bilinen ve Kanada’da yaşayan Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Omar Abdülaziz’in de bu isimlerden biri olduğu söyleniyor. Abdülaziz bir milyondan fazla takipçisi olan ve geçen yıl Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’ya yakınlığıyla da bilinen bir isim.

ABD’de mahkeme tarafından ayrıca, Twitter’daki görevleri, hesaplardaki kişisel bilgilere girmeyi gerektirmeyen iki eski çalışanın casusluk yaptıkları için, gizli banka hesaplarına akıtılan onbinlerce dolarla “ödüllendirildikleri” de iddia ediliyor.

Twitter’ın yaptığı açıklamada, FBI’a ve ABD Adalet Bakanlığı’na soruşturmanın titizlikle yürütülmesi nedeniyle teşekkür edildi ve “Twitter’ı dünya görüşlerini paylaşmak ve iktidarların hesap verebilirliğini sağlamak amacıyla kullananların karşı karşıya kaldığı büyük riski anladık” denildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar