HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: “Kadınların hiçbir kazanımını iktidara teslim etmeyeceğiz”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla toplanan Kadın Grubu Toplantısı’nda konuştu. AKP ve MHP’ye seslenen Buldan, “Kadınların hiçbir kazanımını size teslim etmeyeceğiz. Bütün kadınların Meclisteki sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Son üç yılda 1236 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken Buldan‘ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Kadınlar depremde, kazada, savaşta ölmedi. Göz göre göre sokak ortasında devletin, polisin, yargının, siyasetin, Meclisin gözleri önünde işlenen cinayette katledildiler. Ne yazık ki artık tekil cinayetleri aşan toplu bir kadın katliamıyla karşı karşıyayız. Hal böyleyken; AKP hükümeti, şiddeti önleyeceğine, kadınları şiddete karşı koruyan yaptırım ve tedbirleri kapsayan İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırmanın yollarını aramaktadır. Yani istiyorlar ki daha fazla şiddet olsun ve kadınlar korumasız kalsın. İktidar benzer şekilde kadın yoksulluğu korkunç boyutlardayken, kadın işsizliği yüzde 40’lardayken, kadınların nafaka hakkına da göz dikmiş durumda. Evet, onlara şunu söylemek istiyorum: kadınların hiçbir kazanımını sizin insafınıza teslim etmeyeceğiz. Bu kazanımlar kadınların ağır bedel ödeyerek elde ettiği kazanımlardır. Bunlara gözümüz gibi bakmaya ve korumaya devam edeceğiz. Bütün kadınların Meclisteki sesi ve itirazı olmaya devam edeceğiz. HDP oldukça kadınlar asla korumasız ve yalnız kalmayacaktır.”

“Çıkış yolu intihar değil itirazdır”

Buldan konuşmasında, Nadira Kadirova ve Şule Çet’in şüpheli ölümlerini de hatırlattı, tartışmalara sebep olan kamu spotu üzerinden Diyanet’i eleştirdi.

“Nadira Kadirova, Şule Çet cinayeti başta olmak üzere yargının faili korumasını görmekteyiz. Rabia Naz’da da bunu görmekteyiz. Halkın vergilerini kadınları aşağılamak için kullanan bir Diyanet var. Diyanet Vakfı hazırladığı kamu spotunda kadını eve hapseden basmakalıp yargıları pekiştiren, erkeğe hizmet eden bir kadın imajı çizdi. Kadınlara uygulanan cinayetle, kadını aşağılayan Diyanet birbirini beslemektedir. Alın o kamu spotunuzu başınıza çalın. Kadınlar erkeklerin hizmetçisi değil. İçine düştüğünüz şartlar ne kadar kötü olursa olsun, canınıza kıymayın. Bu iktidardan kurtulmanın sözünü veriyoruz. Çıkış yolu intihar değil itirazdır.”

Buldan, HDP’li kadınların da saldırıların hedefi olduğunu söyledi ve kayyumları örnek gösterdi:

“Üç büyükşehir belediyemizle birlikte toplam 24 belediyemize kayyum atanmış, belediye eşbaşkanlarımız görevden uzaklaştırılıp tutuklanmıştır. Tutuklanan sekiz, görevden uzaklaştırılan 10 kadın belediye eşbaşkanımız bulunmaktadır. HDP’li kadınlara saldırıyorlar, tutukluyorlar. Özgürlük mücadelesi yürüten kadınları hedef alan iki güç var: Biri IŞİD, diğeri de AKP iktidarı. Hiçbir baskı politikanız bizim özgürlük mücadelemizi engelleyemeyecektir.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar