Irak’ta protestolar silahlı saldırı korkusuna rağmen devam ediyor

Irak’ta protestocular, geçen cuma düzenlenen ve 24 kişinin öldüğü silahlı saldırı nedeniyle verdikleri bir günlük aranın ardından 8 Aralık Pazar günü yeniden Bağdat ve Irak’ın güney şehirlerinde sokaklara döndü.

Geen cuma günü (6 Aralık) akşam saatlerinde kimliği belli olmayan silahlı bir kişi Tahrir Meydanı yakınlarındaki bir parktaki eylemcilere saldırdı. Bu saldırıda en az 20 eylemci ve dört polis memuru hayatını kaybetti. Saldırıda 130 eylemci de yaralandı.

Bazı milletvekilleri şiddet olayları ile ilgili olarak meclisin acil bir oturum yapması önerisinde bulundu.

Bağdat’ta 1 Ekim’den beri süren protesto gösterilerinin merkezi yine Tahrir Meydanı’ydı. Pazar günü Bağdat’ta ve Irak’ın güney şehirlerinde toplanan eylemciler silahlı saldırılara rağmen çıktıkları bu yoldan dönmeyeceklerini haykırdı.

Nasıriye şehrinde de, geçen kasım ayında polis şiddeti sebebiyle onlarca kişinin öldüğü protesto gösterilerinin yoğun olduğu alanda, eylemciler güçlü aşiretlerin temsilcileri ile bir araya geldi.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi istifasını açıklamasıyla yetinmeyen eylemciler, bütün yönetici sınıfın değişmesini içeren yapısal bir dönüşüm talep ediyor.

Protestoların başından itibaren büyük çoğunluğunu eylemcilerin oluşturduğu en az 452 kişi hayatını kaybetti ve 20 bin kişi yaralandı.

Öte yandan, Yüksek Yargıçlar Konseyi’nin 8 Aralık Pazar günü yaptığı açıklamaya göre, protesto gösterileri sırasında gözaltına alınan 2626 eylemci serbest bırakıldı. Konsey, haklarındaki soruşturma süren 181 eylemcinin gözaltında tutulduğu bilgisii de paylaştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar