ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini eleştiren Mesut Özil’e destek

Sosyal medya hesaplarından Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri hakkında paylaşımlar yapan Mesut Özil, Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti tarafından kınanmış ve Mesut Özil’in takımı olan Arsenal kulübünün maçlarını Çin Devlet Televizyonu’ndan (CCTV) yayınlamama kararı almıştı.

Mesut Özil’e destek ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan geldi. Pompeo, “Çin Komünist Partisi insan hakları ihlallerini asla saklı tutamayacak” dedi.

Pompeo, Twitter adresinden yaptığı açıklamada, Çin’in futbol maçlarına sansür koyabileceğini, ancak gerçekleri asla örtemeyeceğini söyledi. “Çin Komünist Partisi, ne Uygurlar’a ne de diğer dini gruplara mensup toplumlara karşı işlediği insan hakları ihlallerini gizleyemeyecektir” yazan Pompeo, Mesut Özil’in Twitter hesabını da yazısına ekleyerek futbolcuya olan desteğini gösterdi.

Arsenal’de forma giyen Mesut Özil, 13 Aralık tarihinde sosyal medya hesaplarından Uygur Türkleri ile ilgili paylaşım yaparak “Doğu Türkistan’daki Müslümanlar’a büyük zulümler yapıldığını ve buna sessiz kalınmaması gerektiğini” söylemişti. Çin’de çok sayıda destekçisi bulunan Arsenal ise oyuncusu Mesut Özil ile arasına mesafe koyarak açıklamaların “Özil’in şahsi fikri” olduğunu duyurmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar